وب سایت شبکه خبری کرج


کد مطلب: 5697  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱/۲۵  |  ساعت: ۲۲:۳۰

گفتگو با بانوی موفق مربیگری رشته فوتسال:

بانوان إیران توان سعود به سکوی جهانی فوتسال را دارند

شبکه خبری کرج، امروزه توجه به ورزش بانوان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و دختران و زنان پا به پای مردان در رشته ها و میدان های مختلف ورزشی حرفی برای گفتن دارند.

در این بین یکی از جذابترین و پرطرفدارترین ورزش ها فوتبال و فوتسال است که برغم سالهای نه چندان طولانی از راه انداری و استارت این رشته در ایران، موفقیت های چشم گیری در این عرصه توسط بانوان این مرزوبوم مشاهده شده است.


پس از انقلاب، فوتسال یا فوتبال سالنی در سال 76 یعنی حدود 20 سال پیش راه اندازی شد و در این مدت زمان موفقیت هایی نیز نصیب بانوان ایران اسلامی در عرصه های مختلف کشوری و آسیایی شده است.


در این راستا گفتگوی کوتاهی با یکی از بانوان موفق این رشته که از پر سابقه ترین بانوان در زمینه های مربیگری و تدریس این رشته پرطرفدار است، انجام شده است که به آن اشاره می گردد.


لطفا بیوگرافی خود را برای خوانندگان بیان کنید ؟


شهناز یاری ، متولد 1357 و دارای مدرک لیسانس در رشته مدیریت ورزش هستم و مدت 18 سال است که به عنوان مربی در رشته فوتسال فعالیت دارم و در حال حاضر دارای کارت مربیگری A اسیا و levele 2 فوتسال آسیا می باشم.


در حرفه مربیگری، تقریبا به طور همزمان و حدود 17 سال است که به عنوان مدرس به تدریس این رشته در کلاس های مختلف پرداخته ام و تقریبا می توان گفت بیش از 40 کلاس مربیگری با تدریس بنده در رشته های فوتبال و فوتسال برگزار شده است.


به جز تدریس چه نقطه عطفی در زندگی ورزشی شما وجود داشته است ؟


در حال حاضرمربی تیم ملی جوانان بانوان در رشته فوتسال هستم و در سال 91 نیز به مدت 2 سال مربی تیم ملی بزرگسالان بوده ام، همچنین در ادوار مختلف در تیم های مختلفی که سکان مربیگری آنها را بدست داشتم عناوین مختلفی را کسب کردیم.


حدود 10 یا 11 سال پیش در کرج که در آن ایام مدرس فوتبال بودم، تدریس این رشته پرطرفدار را عهده دار بودم و در حال حاضر نیز کلاس مربیگری سطح یک فوتسال ایران به میزبانی هیـات فوتبال استان البرز که به مدت 5 روز با حضور 17 شرکت کننده در دو بخش تئوری و عملی برای بانوان در
حال برگزاری است و تدریس این دوره نیز به عهده بنده می باشد و خوشبختانه سطح کیفی شرکت کنندگان رضایت بخش است.


چه برنامه هایی برای آینده در رشته تخصی خود دارید ؟


من به شخصه عاشق رشته فوتسال ام و دغدغه زیادی برای راه اندازی تیم جوانان فوتسال داشتم تا اینکه نامه ای از سوی فیفا برأی رده سنی زیر 17 سال المپیک آرژانتین 2017، به فدراسیون ارسال شد که این موضوع سبب تشکیل تیم جوانان شد.


خوشبختانه آینده خوبی در انتظار فوتسال بانوان است و در حال حاضر جزو بهترین های آسیا هستیم و در بخش آقایان هم در جهان حرف برای گفتن داریم و به جرات می توان گفت با کمی رسیدگی به فوتسال بانوان تیم ملی را در عرصه جهانی نیز روی سکو خواهیم برد.


آیا بازی حرفه ای فوتسال در کارنامه ورزشی شما وجود دارد؟


زمانیکه فوتسال در ایران استارت خورد، من ملی پوش رشته هندبال بودم ولی چون عاشق فوتسال بودم جزو اولین کسانی شدم که به این رشته روی آوردم و به دلیل اینکه در استان ما (کرمانشاه) کسی در این رشته کار نمی کرد، جزء اولین کسانی بودم که در سال 78 دوره مربوط به این رشته را گذراند.


به طور کلی در دو الی سه سال اول به عنوان بازیکن نیز فعالیت داشتم اما احساس کردم بیشتر علائقم به سمت و سوی مربیگری است و در این زمینه به کسب تجربه و فعالیت پرداختم.


در پایان چه توصیه ای به علاقه مندان به رشته مربیگری فوتسال دارید ؟


ما در بخش بانوان، کمبودها و مشکلات زیادی داریم اما عشق و علاقه و پشتکار ما است که می تواند به رشد و شکوفایی برسد و اگر پا پس بکشیم موقعیت کنونی را نیز از دست خواهیم داد بنابراین باید با تلاش مضاعف، روز به روز علم خود را در این زمینه به روز رسانی کنیم و اطلاعات جدید را فراگیریم و در صورت داشتن علاقه واقعی، وارد این رشته شویم تا به اهدافی که ترسیم کرده ایم برسیم.


گفتنی است ام البنین ازمشاه نائب رئیس هیئت فوتبال استان البرز نیز در ادامه اظهار داشت: کلاس مربیگری بانوان سطح یک فوتسال ایران به میزبانی هیئت فوتبال استان البرز در حال برگزاری است که مدیریت این دوره به عهده مریم بیات می باشد.

انتهای خبر / وب سایت شبکه خبری کرج

چاپ خبر