وب سایت شبکه خبری کرج


کد مطلب: 5632  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۸  |  ساعت: ۲۰:۲۱

قلاب قلابي ها، خطري هميشگي و همگاني

شبکه خبري کرج،اينکه فکر کنيم حادثه، سرقت، کلاهبرداري و حتي قتل، اتفاق هايي است که فقط براي ديگران رخ مي دهد و وقوع آن براي ما ممکن نيست، تصور به شدت غلط و نابجايي است که در واقع از اصل و خود خطر، خطرناکتر است و تجربه نشان داده که اينگونه سهل انگاريها و بي توجهي ها اغلب به وقايع و حوادث غيرقابل جبران ختم مي شود.

به عنوان نمونه در هفته ها و روزهاي اخير خبر ماموران قلابي آب، برق و گاز در رسانه ها و شبکه هاي اجتماعي داغ شده که بحث يک يک يا دو دو مورد نيست، از جمله مامور قلابي شرکت آب، در طول پنج ماه وارد???خانه در مشهد شده و با تهديد چاقو دست به سرقت از زنان تنها زده است.
هرچند اين سارق خشن در آخرين سرقت هنگام فرار در محاصره شهروندان گرفتار شده است، اما اين واقعه اي نيست که فقط مختص مشهد باشد، چه اينکه صفحه حوادث رسانه ها و شبکه هاي اجتماعي در فضاي مجازي پر از اينگونه خبرها از شهرهاي ديگر است.


بنابراين، ضمن پرهيز از هرگونه سهل انگاري و اين باور غلط که چنين حوادثي براي ما رخ نخواهد داد، بايد هشدارها و توصيه هاي ايمني پليس را جدي گرفت، چراکه اينگونه افراد شياد و تبهکار در همه جا هستند و ممکن است قلاب ماموران قلابي، اين بار دامن گير ما يا يکي از اعضاي خانواده ما شود.


ناگفته نماند، مامور قلابي فقط به مامور آب، برق و گاز خلاصه نمي شود و افراد کلاهبردار در پوشش و جعل عنوان هاي مختلفي همچون دکتر، مهندس، وکيل، پليس، خلبان، مشاور، نيروي انتظامي، بهداشت، ماليات، پست و دهها ترفند و شگرد ديگر از طعمه هاي خود اخاذي مي کنند که هشدار مسوولان ذيربط به مردم در سرشماري اخير مبني براينکه گول مامورنماهاي سرشماري را نخورند، از آن جمله است.


با اين حال از آنجا که هدف از اين نوشتار آگاهي بخشي و تنوير افکار عمومي است لازم است برخي توصيه هاي ايمني در مورد مامورنماها يا ماموران قلابي بازگو کنيم که شايد مهمترين آنها به بانوان خانه دار مربوط مي شود، به اين معني که بخصوص وقتي در خانه تنها هستند، در خانه را به
روي هيچ غريبه اي باز نکنند و در صورت سماجت، تماس با 110 بهترين راه محسوب مي شود.


البته نهادها و سازمانهاي خدمات رسان همچون برق و گاز نيز بايد در مورد روش هاي سنتي ماموران خود تجديد نظر کنن که گويا شرکت آب و فاضلاب استان تهران براي جلوگيري از سوءاستفاده‌هاي احتمالي به نام ماموران قرائت کنتور و توزيع قبض اين شرکت برنامه هايي در دست اقدام دارد که مشترکان مي‌توانند با ارسال کد درج ‌شده روي کارت شناسايي هولوگرام ‌دار ماموران به يک سامانه اينترنتي، ضمن تاييد هويت آنان، اطلاعاتي مانند نام، وظيفه‌اي که به عهده دارند و شرکتي که در آن مشغول خدمت هستند را دريافت کنند که اميدواريم اين روش در ديگر شهرها واستانها از البرز و شهرستان فرديس اجرا شود.


واقعيت اين است که سوءاستفاده کنندگان و کلاهبرداران و بطور کلي افراد شياد و خاطي هر روز به شگردهاي تازه اي دست مي زنند و بايد اذعان کنم وقتي براي نوشتن اين مطلب برخي خبرها را مرورمي کردم، باوجود اينکه به اقتضاي کار رسانه اي با اينگونه افراد و ترفندهاي آنها چندان ناآشنا نيستم، بازهم حيرت زده شدم، به عنوان نمونه به اين چند تيتر توجه کنيد:


وکيل قلابي، دوطرفه کلاهبرداري مي‌کرد، خانم دکتر قلابي چشم ‌پزشکي مي‌کرد، کلاهبرداري با فروش خودروهاي تصادفي، فروش گوشي‌هاي تقلبي با فاکتور جعلي، کلاهبرداري ميليوني مشاور قلابي، مرد کلاهبردار قول سفرهاي زيارتي مي‌داد، کلاهبرداري با مدارک مسروقه، مرد کلاهبردار در کمين کشاورزان، اختلاس ‌?? ميلياردي کارمند بانک در شيراز، کلاهبرداري ميلياردي وکيل قلابي در سفرهاي استاني، شارژ ? هزار توماني ? ميليون آب خورد، کلاهبرداري که به عنوان مامور بهداشت اغذيه فروشي ها را سرکيسه مي کرد، مامور برق فروشنده ضايعات سيم هاي برق کلاهبردار از آب درآمد و ... اينها که شامل ميلياردها تومان اخاذي است فقط گوشه کوچکي از اين کلاهبرداري ها محسوب مي شود.


در کنار اين حجم از کارهاي خلاف مرور دوباره هشدارها و توصيه هاي ايمني پليس مي تواند مفيد فايده باشد، حتما کارت شناسايي معتبر بخواهيد، در خانه را به روي افرادي که هويت‌شان محرز نيست باز نکنيد، غريبه‌هايي را که خود را مامور پليس يا مامور اداره و سازمان ديگري معرفي مي‌کنند به داخل خانه راه ندهيد، به محض مشاهده مورد مشکوک پليس 110 را در جريان قرار دهيد و اگر گرفتار چنين مجرماني شديد چهره آنها را به همراه مشخصات ديگرشان از قبيل نوع و شماره پلاک خودرو به خاطر بسپاريد و به ماموران اطلاع دهيد.اکنون شايد برشمردن شگردهاي مورد سوءاستفاده ماموران قلابي نيز بتواند به آگاهي شهروندان کمک کرده و اين افراد فاسد و شياد را ناکام گذارد.


ماموان قلابي با آگاهي از نقاط ضعف و تخلفات افراد، وجهي را به صورت مستقيم يا غير مستقيم طلب مي‌کنند تا به اصطلاح از اقدام قانوني عليه آنان صرف نظر کنند، زنان و دختران بدحجاب، اتباع خارجي غيرمجاز، دختران و پسراني که بدون موازين شرعي در معابر يا اماکن خلوت ظاهر مي‌شوند، کسبه بدون جواز کسب و رانندگي فاقد گواهينامه و ... از اصلي‌ترين طعمه‌هاي اين تبهکاران محسوب مي‌شوند.


برخي از مجرمان تحت پوشش ماموران، با استفاده از مدارک شناسايي جعلي، با عناوين مختلف مانند مامور مبارزه با مواد مخدر، مامور مبارزه با مفاسد (براي جمع‌آوري ماهواره) و ... به منازل افراد مراجعه و اقدام به اخاذي مي‌کنند.


اين افراد با کسب اطلاعات مورد نياز خود حين صحبت، زمينه را براي ارتکاب جرايمي نظير سرقت فراهم مي‌‌کنند، لذا بازرسي بدني از افراد يا بازرسي خودروي آنان به بهانه حمل مواد مخدر، سلاح و يا کالاي قاچاق، يکي ديگر از شگردهاي اين مجرمان محسوب مي‌شود.


از طرفي اشاره به برخي راههاي مقابله با ماموران قلابي نيز از ديگر آگاهي هايي است که مي تواند هنگام مواجه با اينگونه افراد شياد براي شهروندان مثمر ثمر باشد.


مأموران قلابي در جريان بازرسي، جلب و دستگيري، به انحاء مختلف از ارائه کارت شناسايي يا حکم قضايي طفره مي‌روند.


ضمن اينکه مجرمان تحت پوشش ماموران قلابي بطور معمول با به نمايش گذاشتن مبالغه‌ آميز اسلحه، بي‌سيم و يا دستبند همراه خود سعي در ترساندن افراد مي‌کنند.


مجرمان مامورنما تلاش مي‌کنند تا در سريع‌ترين زمان ممکن اقدامات خود را انجام داده و از محل دور شوند، ‌به همين خاطر معمولا دچار عجله و دستپاچگي مي‌شوند.


ماموران قلابي اغلب طعمه‌هاي خود را تهديد مي‌کنند که در صورت عدم تمکين، آنان را به مراکز نظامي و انتظامي خواهند برد و تاکيد مي‌کنند که در آن مراکز مجازات و تبعات بسيار سنگين‌تري در انتظارشان خواهد بود، ولي جالب اين که در صورت پيش قدم شدن افراد براي مراجعه به مراکز ياد شده سريعا عقب‌نشيني مي‌کنند.


ماموران قلابي معمولا در نقاط پرت و مکان‌هايي که کمتر محل تردد گشت نظامي و انتظامي است، مرتکب اعمال مجرمانه مي‌شوند و مامورنماها براي اين که قدرت عکس‌‌العمل را از طرف مقابل سلب کنند، مي‌کوشند با ايجاد جو رواني و خشونت، قدرت تصميم‌گيري طرف مقابل را دشوار کنند.


ماموران قلابي از ارائه کارت شناسايي خودداري کرده يا کارت نامعلومي را فقط در يک آن جلوي چشم قربانيان خود مي‌گيرند و هرگز فرصت ملاحظه دقيق را نمي‌دهند.


جال واقعا در برابر مامورنماها چگونه بايد عمل کنيم که قرباني تبهکاري آنها نشده يا حداقل با شناسايي دقيق آنها اطلاعات لازم را در اختيار مأموران پليس قرار دهيم؟ چند نکته مهم و کليدي در اين رابطه وجود دارد که به بيان آن مي‌پردازيم:


همواره توجه داشته باشيم که ماموران مسوول تعيين و اعمال هيچ نوع مجازات کيفري يا مالي (اخذ مبلغ جريمه و...) به صورت مستقل نيستند.


قبل از ارائه هرگونه پاسخ يا توضيح، با حفظ آرامش و خونسردي خود، از ماموراني که به شما مراجعه مي‌کنند، کارت شناسايي بخواهيد و به دقت مندرجات کارت را ملاحظه کرده و ضمن تطبيق عکس با صاحب کارت، به تاريخ اعتبار آن توجه کنيد.


با توجه به اينکه ماموران براي ورود به منزل افراد، بايد علاوه بر کارت شناسايي معتبر، حکم قضايي ورود به منزل (با درج مشخصات کامل) ارائه کنند، بنابراين به افرادي که بدون حکم و صرفا با نشان دادن کارت شناسايي، قصد ورود به منزل شما را دارند، اعتماد نکرده و مراتب را سريعا به پليس اطلاع دهيد.


آشنايي با قوانين و مقررات و اعتماد به نفس از نکات بسيار مهم ديگري است که بايد به آنها توجه داشت و در صورت پيشنهاد ماموران قلابي براي مراجعه به کلانتري، خودتان پشت فرمان بنشينيد و هرگز خودروي خود را در اختيار آنان قرار ندهيد.


خلاصه اينکه بازهم تاکيد مي کنم طعمه براي قلاب اين ماموران قلابي هيچ فرقي نمي کند و هميشه وهمگان در معرض خطر اين افراد شياد و تبهکار قرار داريم، پس بايد بيش از پيش مراقب بود و نکات ايمني را رعايت کرد


درپايان اميدوارم هرچند اندک به آگاهي و اطلاع شما شهروندان بخصوص همشهري و هم شهرستاني هاي عزيز و شريف فرديس در حد توان کمک کرده باشم، ضمن اينکه در آينده نيز به اين گونه مطالب آموزشي خواهم پرداخت.


گزارش از : منصور جمشيدي

انتهای خبر / وب سایت شبکه خبری کرج

چاپ خبر