کد خبر :845 |  زمان مخابره:  ۱۳۸۹/۸/۲  ۲۳:۳۱
رابطه بين حافظه و استرس،مرکز مشاوره و مددکاري فرماندهي انتظامي استان تهران

بهخ گزارش شبکه خبري کرج ، استرس مي تواند فعاليت هاي ذهني را اغلب به وسيله منحرف کردن توجه مختل کند ، البته نه تنها استرس بر افکار تأثير مي گذارد بلکه افکار نيز گاهي باعث استرس مي شوند.

بنابراين ما آدميان تقريباً هر چه که داريم يا هر کسي که هستيم به خاطر وجود حافظه و نقش مهم آن در زندگي است ، افکار و تصورات ما حاصل کار و عملکرد حافظه است به طوري که ادراک و انديشه هاي ما از آن سرچشمه مي گيرد .

حافظه پديده هاي بي شمار هستي ما را به صورت يک واحد يکپارچه مي سازد و به گفته يکي از روانشناسان اگر نيروي پيوند دهنده و وحدت بخش حافظه نبود ، هوشياري ما به تعداد لحظه هاي زندگيمان تجزيه مي شد.

تعريف حافظه :

پژوهشگران دست کم سه مرحله متمايز از حافظه را شناسايي کرده اند : حافظه حسي ، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت که در تعريف هر يک از آنها مي توان گفت :

- حافظه حسي ، عبارت است از اندوزش اوليه اطلاعات در حواس ، مانند يک تصوير ديداري يا يک الگوي شنيداري .

- حافظه کوتاه مدت يک حافظه کارآ است که در آن ، اطلاعات براي مدتي کوتاه اندوزش و پردازش شده و مورد استفاده قرار مي گيرد .

- حافظه دراز مدت در بر گيرنده اطلاعات و تجربه هايي است که براي استفاده در آينده اندوزش شده اند.

عوامل زيادي مي تواند بر روي حافظه و عملکرد آن تاثير منفي بگذارد که يکي از مهمترين اين عوامل استرس ميباشد.حال مخترصاً به اين موضوع مي پيردازيم.

استرس چيست؟

استرس شرايطي است که در نتيجه تعامل ميان فرد و محيط به وجود مي آيد و موجب ايجاد ناهماهنگي(چه واقعي و چه غير واقعي) ميان مُقتضيات يک موقعيت و منابع زيستي ، رواني و اجتماعي فرد مي شود.

جنبه هاي رواني- اجتماعي استرس :

استرس ، بر حافظه و تمرکز ، تأثير زيادي مي گذارد و بسياري از دانش آموزان و دانشجويان ، احتمالأ به چنين حالتي دچار شده اند ، مثلا زماني که مشغول دادن امتحان مشکلي هستند، ممکن است پرسشي را بَد بفهمند يا موضوعي را که شب پيش از امتحان به خوبي مطالعه کرده اند، به ياد نياورند.

استرس مي تواند فعاليت هاي ذهني را اغلب به وسيله منحرف کردن توجه مختل کند، براي مثال سر و صدا مي تواند استرس زا باشد و مانع تمرکز شود، البته نه تنها استرس بر افکار تأثير مي گذارد بلکه افکار نيز گاهي باعث استرس مي شوند.

معمولأ احساسات گوناگوني با استرس همراه است و مردم از آن ها براي ارزيابي استرس خود استفاده مي کنند ، يکي از اين احساسات ترس است ، همچنين استرس ممکن است به احساس اندوه و افسردگي منجر شود.

استرس موجب تغيير رفتارهاي مردم در مقابل يکديگر مي شود ، دربعضي از موقعيت هاي استرس زا، مانند بروز زمين لرزه يا سانحه قطار ، بسياري از مردم براي نجات جان افراد به يکديگر کمک مي کنند، شايد به اين دليل که هدف مشترکي دارند که مستلزم همکاري است، اما در ساير موقعيت هاي استرس زا ، افراد ممکن است در مقابل ديگران خشن تر و بي رحم تر عمل کنند، بررسي ها نشان مي دهد که ميان استرس والدين و بدرفتاري با فرزندان ، ارتباط وجود دارد.

واکنش در برابر استرس، از فردي به فردي ديگر و در يک نفر، از زماني به زمان ديگر، متفاوت است. اين تفاوتها اغلب از عوامل رواني و اجتماعيِ تعديل کنند? استرس نشأت مي گيرد.

مهمترين عامل در کاهش استرس :

نتايج تحقيقات نشان داده است که حمايت اجتماعي يکي از مهمترين عواملي است که موجب کاهش استرس در مردم مي شود. همچنين به نظر مي رسدکه حمايت اجتماعي براي سلامت مردم نيز مفيد مي باشد.

حمايت اجتماعي :

حمايت اجتماعي، به مراقبت، محبت، عزّت، تسلّي و کمکي که ساير افراد يا گروهها به فرد ارزاني مي دارند، گفته مي شود ، اين کمک را ممکن است منابع گوناگوني مانند همسر، نامزد، خانواده، اقوام، دوستان ، همکاران ، پزشک يا سازمان هاي اجتماعي ارائه دهند . اساسأ پنج نوع حمايت اجتماعي وجود دارد شامل ، حمايت عاطفي، حمايت ارزشي، حمايت عملي و مادّي، حمايت اطلاعاتي و حمايت شبکه اي.

حمايت عاطفي : شامل ابراز همدردي، توجه، محبت وعلاقه نسبت به فرد است. در اين صورت، فرد در زمان استرس، احساس آسايش، اطمينان و به جايي تعلق داشتن ميکند.

حمايت ارزشي : از طريق ابراز احترام، تشويق يا موافقت با نظرها يا احساسات فرد، و ارزيابي مثبت فرد در مقايسه با کساني که مثلا وضعيتشان بدتر از اوست صورت مي گيرد. اين نوع حمايت موجب افزايش احساس با ارزش بودن ، لياقت و اعتبار فرد مي شود .

حمايت عملي و مادّي : اين حمايتها شامل کمک هاي مستقيم به فرد است ، مانند انجام دادن کارهاي خانه يا قرض دادن پول به او.

حمايت اطلاعاتي: شامل توصيه کردن، دادن پيشنهاد يا دادن جهت و بازخورد به فرد است. به عنوان مثال امکان دارد پزشک يا دوستان ، اطلاعاتي در مورد درمان در اختيار بيمار بگذارند. يا امکان دارد همکاران فردي که با يک تصميم گيري شغلي روبروست، به وي پيشنهادهاي خوبي کنند.

حمايت شبکه اي : به فرد، احساس عضويت در گروهي با علايق و فعاليتهاي اجتماعي مشترک مي دهد.

نوع حمايتي که فرد از آن برخوردار مي شود و نيازمند است، به شرايط استرس زا بستگي دارد. به عنوان مثال بيماران مبتلا به سرطان، حمايت هاي عاطفي و ارزشي را مفيد مي دانند اما براي بيماران مبتلا به بيماري هاي مزمن خفيف تر، انواع ديگر حمايت ها نيز ممکن است به همان اندازه سودمند باشد.

در نتيجه هر چه قدر افراد به دور از موقعيت هاي استرس زا قرار داشته باشند کمتر دچار عدم تمرکز شده و داراي حافظه کار آمدتري مي باشند.

گردآورنده : ستواندوم علي اکبر رمضانپور ، کارشناس روانشناسي و روانسنجي مرکز مشاوره و مددکاري معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان تهران

شهروندان گرامي ، مي توانند براي دريافت خدمات مشاوره اي در کليه زمينه هاي خانوادگي ، روانشناحتي ، مددکاري، انتظامي و ... با تعيين وقت قبلي به آدرس : کرج - ميدان امام حسين(ع) - بلوار شهيد چمران - جنب کلانتري 12شهيد چمران مراجعه نمائيد. تلفن تماس : 2249876-0261

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 845

کليد واژه ها :
استان تهران و البرز / کرج,مرکز مشاوره و مددکاري معاونت اجتماعي,فرماندهي انتظامي استان تهران,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني