کد خبر :720 |  زمان مخابره:  ۱۳۸۹/۷/۱۲  ۰:۳۴
بررسی پدیده حاشیه نشینی در نشست علمی تخصصی استان تهران در کرج

نشست علمی – تخصصی حاشیه نشینی ، نظم و امنیت در استان تهران با حضور سرهنگ هاشمی جانشین سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا برگزار شد .

به گزارش شبکه خبری کرج ، در دومین روز از هفته ناجا ، نشست علمی پژوهشی «حاشیه نشینی ، نظم و امنیت» با حضور سرهنگ هاشمی جانشین سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا ، نمایندگان و کارشناسان سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا ، سرهنگ بزمون معاون هماهنگ کننده استان تهران ، اعضای اتاق فکر ، اساتید و 150 نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد و بالاتر دانشگاه آزاد اسلامی کرج و جمعی از کارشناسان و مشاوران انتظامی در سالن «ابن سینا» تالار شهیدان فلاح نژاد به دبیری دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان تهران برگزار شد .

در ابتدای این نشست علمی ، کارمند مجتبی ضابطی دبیر این نشست ضمن بیان ضرورت برگزاری نشست و ارائه تعریفی از مقوله حاشیه نشینی ، نظم و امنیت و تشکر از حضار به سبب حضور در این نشست از کلیه اساتید و دانشجویان به جهت حضور پر رنگ و مؤثر در همایش ملی سال آتی دفتر تحقیقات کاریردی فرماندهی انتظامی استان تهران با موضوع «حاشیه نشینی ، نظم و امنیت» که در اردیبهشت ماه سال 90 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار می شود ، دعوت کرد .

در قسمت بعدی نشست ، سرهنگ بزمون معاون هماهنگ کننده استان تهران ضمن بیان ضرورت پرداختن به پدیده حاشیه نشینی و ویژگی های خاص و منحصر به فرد استان تهران و استان البرز به این نکته نیز اشاره کرد که ما تعاملات بسیار خوبی با قشر دانشگاهی به ویژه در قالب نشست های علمی ، اتاق های فکر و پروژه های تحقیقاتی داریم و حال که موضوع حاشیه نشینی ، نظم و امنیت از سوی سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا به عنوان محور فعالیتهای علمی پژوهشی این استان اعلام و ابلاغ شده است ، باید در شناخت و ارائه راهکار در این مقوله یاری گر پلیس باشید و ما نیز آمادگی ایجاد تعامل و همکاری در این زمینه را داریم .

سخنران بعدی نشست سرهنگ هاشمی جانشین سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا با ابراز خرسندی از حضور در نشست علمی استان تهران و ارائه تاریخچه ای از روند تشکیل سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا، موارد از قبیل پرداختن به شرح ماموریت های علمی ناجا در جهت حفظ امنیت ، پرداختن به قطبهای علمی از زاویه ی نظم و امنیت و توجه به حوزه های مطالعاتی خاص استانها مانند: حاشیه نشینی ، مهاجرت ، کویر ، شهرهای ساحلی ، گردشگری و... ، توجه به تعامل پژوهشی با مراکز علمی و دانشگاهی در قالب شوراهای پژوهشی ، اتاقهای فکر ، هیات های تحریریه تالیف ، ترجمه ، تحقیق بنیادی و کاربردی در جهت حل مشکلات ماموریتی ناجا را به عنوان اهداف و ضرورت های علمی سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا و دفاتر تحقیقاتی انتظامی استانها عنوان کرد .

وی در پایان سخنرانی خود اظهارداشت : این نشست علمی مقدمه ای است برای برگزاری همایش ملی سال آینده که از همه پژوهشگران اساتید و دانشجویان برای شرکت و ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش دعوت می کنم .

در قسمت بعدی نشست «خانم بارسلطان» کارشناس ارشد مرکز آینده پژوهشی سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا به ارائه سخنرانی علمی با موضوع آینده پژوهشی انتظامی پرداخت .

وی پس از ارائه ی تعریفی علمی از مقوله آینده پژوهشی در قسمتهایی از سخنرانی علمی خود به این نکته اشاره کرد که آینده پژوهشی ، دانشی است که به انسان می آموزد چگونه به مصاف آینده های مبهم برود و در این رویارویی دستخوش کمترین دشواری شده و بیشترین سود را به دست آورد.

بارسلطان در قسمتی دیگر از سخنرانی خود اظهارداشت : جهان سراسر تغییر و آشوبناکی امروز نشان از تحولات شگرف آینده دارد. عدم آمادگی در برابر این تغییرات، غافلگیری را در پی خواهد داشت.این مقوله برای نیروی انتظامی ، اهمیتی دو چندان دارد، چرا که غافلگیری این نیروها،شکست یک ملت را به همراه دارد. توجه نیروی انتظامی کشور به آینده و ترویج این فرهنگ که می تواند آینده را مطابق اراده ی خود برپا کرد ، می تواند زمینه ساز شکل گیری آینده ای امن و آرامش بخش برای کشور باشد.

دکتر میر هاشم ابراهیم زاده یزدانی سخنرانی علمی بعدی این نشست را با موضوع سناریو نویسی در آینده پژوهی ارائه کرد .

وی در ابتدای سخنرانی خود ضمن اشاره به پلیس خردمدار و دانش مدار به مبحث حاشیه نشینی پرداخت و عنوان داشت : حاشیه نشینی صرفا مربوط به جامعه ایران نیست . آنکارا در ترکیه 42% و توکیو در ژاپن بیش از 30% حاشیه نشین دارد .

ابراهیم زاده یزدانی، ضمن اشاره به سناریوهای حاشیه نشینی و آسیب شناسی اجتماعی در جامعه ، سناریو نویسی را ابزار و روشی برای پیدا کردن و تدوین مسیر های متفاوت آینده و حرکت مناسب در این مسیرها با ویژگی انعطاف پذیری تلقی کرد .

دکتر یزدانی در ادامه به این مبحث مهم نیز اشاره کرد که سناریو این توانایی را در مدیران ایجاد می کند که همواره با خود بگویند من برای هر آنچه اتفاق می افتد آماده ام .

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 720

کليد واژه ها :
استان تهران,پليس,ررسي پديده حاشيه نشيني,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني