کد خبر :5649 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۱۱/۱  ۲۱:۳۲
معاون استاندار البرز:
دستگاه های اجرایی درانجام طرح ها موارد زیست محیطی را رعایت کنند

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندارالبرز از مدیران دستگاه های اجرایی خواست در انجام طرح های عمرانی به موارد زیست محیطی توجه ویژه کنند.

خسرو ارتقایی عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای البرز از نیروگاه منتظر قائم فردیس که به مناسبت 29 دی ماه روز هوای پاک انجام شد ، افزود: انتظار می رود دستگاه های اجرایی و قضایی در کنار یکدیگر برای بهبودی محیط زیست گام بردارند.


وی ادامه داد: یکی از نکات مهم زیست محیطی توجه به کرامت انسانی است ، امروز موضوع محیط زیست جهانی شده و همه کشورها را درگیر خود کرده است.


ارتقایی گفت: یکی از موارد زیست محیطی سالم نگه داشتن آب رودخانه های استان البرز از جمله رودخانه طالقان و کرج است .


معاون عمرانی استاندار البرز با اشاره به معضل آلودگی هوا در استان البرز گفت:نباید بگذاریم وضعیت هوا به مرزهشدار و خطر برسد و برای خروج از آلودگی هوا باید چاره جویی بکنیم.


ارتقایی افزود: نیروگاه منتظر قائم برای بهبود وضعیت زیست محیطی و توسعه آن مشاور زیست تعیین کرده که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد ضمن آنکه اداره کل حفاظت محیط زیست بر این محدوده نظارت بیشتری کند.


وی اظهار داشت: نیروگاه منتظر قائم فردیس یکی از سرمایه های ملی در استان البرز است که ظرفیت تولید 1500 مگاوات برق دارد.تامین سوخت پاک برای 500 واحد صنعتی درالبرز


مدیر کل مدیریت بحران استانداری البرزاعلام کرد که برای کاهش آلودگی هوا ، طی یک سال گذشته تاکنون سوخت گاز طبیعی برای 500 واحد صنعتی در این استان جایگزین مازوت شده است.


مهدی مهرور درحاشیه بازدید اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای البرز از نیروگاه منتظرقائم مستقر در شهرستان فردیس با بیان اینکه چالش های زیست محیطی دراستان به بحران تبدیل شده است، گفت: طی یک سال گذشته تاکنون اقدامات خوبی در البرز انجام شده است.


وی بیان داشت : همکاری و همدلی تمام مسئولان زحمت کش در استان و شهرستان فردیس موجب شد تا قدم بنیادین برای استفاده نیروگاه منتظر قائم از سوخت پاک برداشته شود.


مهرور گفت: این نیروگاه که در گذشته به واسطه استفاده از سوخت مازوت به یک منبع آلاینده هوا در فردیس و استان البرز تبدیل شده بود امروز با تغییر سوخت آن ، شهرستان فردیس از هوای سالم وپاک بهره می برد.


وی اظهار داشت: از نیروگاه بازدید شد و اقدامات خوبی برای افزایش راندمان و ارتقای ساختار تجهیزات آن انجام شده است.


این مسئول گفت: امروز استان البرز با 21 تهدید طبیعی و انسانی از جمله آلودگی هوا مواجه است.


مهرور افزود: شهرداری کرج نگاه مثبتی به زیرساخت های منابع طبیعی و ارتقاء منابع موجود فضای سبز در شهر دارد که احداث یک هزار هکتار فضای سبز درشمال غربی فردیس ازمزیت ها است .


رئیس دادگستری شهرستان فردیس نیز گفت: ما انسانها نباید به واسطه اقدامات غیر اصولی حق حیات را از حود سلب کنیم.


مقصود عبدی افزود: آلودگی آب و هوا تجاوز به حدود الهی و انسان ها است و باید از این رویه غیر اصولی جلوگیری شود.


الزام نیروگاه منتظرقائم به نصب سیستم پایش لحظه ای فاضلاب


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: نیروگاه منتظرقائم برای کاهش آلودگی های زیست محیطی ملزم به نصب سیستم پایش لحظه ای فاضلاب شد.


حسین محمدی در حاشیه بازدید اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای البرز از نیروگاه منتظر قائم فردیس که به مناسبت 29 دی ماه روز هوای پاک انجام شد ، افزود: نیروگاه منتظر قائم سال 94 به عنوان یکی از منابع مهم آلودگی هوای استان بود که سهم 15 درصدآلودگی هوا را داشت.


وی ادامه داد: در هفته محیط زیست سال94 با پیگیری هایی که انجام شد موفق شدیم با حمایت مسئولان استان مصرف سوخت مازوت نیروگاه منتظر قائم که روزانه دو میلیون لیتر بود را به سوخت گاز تغییر دادیم.


محمدی گفت: اکنون این نیروگاه گاز طبیعی استفاده می کند و خروجی های آن استاندارد است و نیروگاه را ملزوم کردیم که سیستم پایش لحظه ای فاضلاب نصب کند.


وی اظهار داشت: واحدهای بخار این نیروگاه قدیمی هستند که مصرف آب در آنها بالا است که با تکنولوزی جدید واحدهای بخار باید به سیکل ترکیبی تبدیل شود.


محمدی گفت: با راه اندازی سیکل ترکیبی میزان مصرف آب 90 درصد در این نیروگاه کاهش می یابد.


وی افزود: منابع پدیده گرد وغبار باعث شده تا شاهد افزایش 10 درصدی فرسایش باد در استان باشیم و منابع سیار مانند خودرو ها که سهم 60 درصدی در الودگی هوا دارند مشکل ساز شده است.


محمدی گفت: طبق مصوبه دولت و دستور العمل های اجرایی، کاهش فرسایش بادی در کشور برعهده وزارت جهادکشاورزی است تا از افزایش پدیده گرد و غبار جلوگیری شود.


مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز افزود: ناوگان عمومی استان فرسوده است و در میزان آلایندگی هواسهم بیشتری دارد بنابراین نصب کاتالیست و فیلتر بر روی تاکسی و اتوبوس های عمومی ضروری است.


اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای استان البرز عصر پنجشنبه از بخش های مختلف نیروگاه منتظرقائم فردیس بازدید و از نزدیک در جریان فعالیت این نیروگاه قرار گرفتند.


در این بازدید که به مناسبت 29 دی ماه روز هوای پاک انجام شد، معاون عمرانی استاندار البرز، مدیران کل محیط زیست، هواشناسی،منابع طبیعی، قائم مقام خدمات شهری شهرداری کرج و جمعی از مسئولان شهرستان فردیس حضور داشتند و درجریان آخرین اقدامات مسئولان درزمینه کنترل آلودگی های زیست محیطی دراین نیروگاه قرار گرفتند.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5649

کليد واژه ها :
اعضاي کارگروه کاهش آلودگي,هواي البرز از,نيروگاه منتظر قائم فرديس,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني