کد خبر :5637 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۱۰/۲۲  ۲۳:۲۹
گزارش نشست خبری سازمان نظام پزشکی کرج مرکز استان البرز

شبکه خبری کرج، نشست اعضای هیات مدیره سازمان نظام پزشکی استان البرز روز چهارشنبه در محل سالن جلسات این سازمان برگزار و به سئولات خبرنگاران حاضر پاسخ دادند.

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان البرز با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی گسترده در امر بهداشت و درمان گفت: رسانه ها باید به عناصر دخیل در حوزه سلامت کمک کنند.


دکتر محمد حسن شاپوری در نشست با خبرنگاران افزود: برای نهادینه شدن فرهنگ صحیح سلامت و آگاهی بیش از پیش مردم و جلوگیری از تخلف در سیستم سلامت می بایست رسانه ها در این حوزه به کمک بخش سلامت بیایند.


این مسئول اظهار داشت: به عنوان مثال عطاری ها به عنوان یک صنف شرح وظیفه و قوانینی برای انجام کار خود دارند و نباید خارج از چارچوب وظیفه قانونی خود عمل کنند.


وی بیان داشت: تجویز دارو و تشخیص بیماری نه تنها جزء وظایف عطاری ها نیست بلکه خلاف قانون است و تحویل دارو از سوی آنان به بیماران دراساسنامه و قوانین وجود ندارد.


شاپوری گفت: البته این اقدام برخی از عطاری ها به خاطر استقبال مردم است و ریشه فرهنگی در جامعه نسبت به این پدیده وجود دارد، چرا که فرهنگ سلامت ما داری مشکل است .


رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی البرز تاکید کرد: رسانه می بایست در این خصوص علاوه بر اطلاع رسانی، موارد خلاف را انعکاس دهد.


وی ادامه داد: اکنون فعالیت عطاری ها نسبت به سال های گذشته متفاوت شده است چرا که در گذشته اقلامی که توسط آنها به بیماران تحویل داده می شد، اکنون تغییر یافته است .


شاپوری گفت: در گذشته تجویز داروهای تقویتی و تبلیغات گسترده از سوی برخی عطاری ها صورت می گرفت که اکنون تا حد زیادی با نظارت متولیان سلامت کاهش یافته است .


این مسئول افزود: هر چند که نظارت سازمان هاو سایر متولیان سلامت در این زمینه بسیار موثر است اما این رویه بدون فرهنگ سازی مردم اصلاح نمی شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی استان البرز وظیفه رسیدگی به تمام تخلفات حوزه سلامت را برعهده دارد، بیان داشت: برای عطاری ها این سازمان پروانه فعالیت صادر نمی کند و صنف مربوطه متولی رسیدگی به امور آن ها است ، اما هر صنفی که در امر سلامت دخیل باشد، زیر ذره بین نظارت دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد.


شاپوری با بیان اینکه برخی از افراد به پزشکان به عنوان افرادی که فعالیت تجاری دارند نگاه می کنند، گفت: پزشکان تنها قشری هستند که بیش از یکسال خدمات نسیه را به اقشار مختلف ارائه می دهند.


وی در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات امکانات درمانی البرز اشاره کرد و افزود: زیر ساخت های بهداشتی و درمانی این استان نوپا با جمعیت میلیونی با امکانات شهرستان چابهارمی کند.


وی اظهار داشت: البته طی یکسال گذشته اقدام ارزشمندی در بخش تخت های بیمارستانی البرز انجام شده و آن 2 برابر شدن تخت های بیمارستانی است.


این مسئول افزود: متاسفانه وزارت بهداشت و درمان پدیده پزشک خانواده را باور ندارد و در عمل پیگیری نمی کند.


وی بیان داشت: اگر در برخی محافل بحث پزشک خانواده دنبال می شود، به خاطر جو عمومی جامعه است.


وی اظهار داشت: کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس در برنامه توسعه پنجم پزشک خانواده را پیش بینی کرد اما باید کمیسیون بهداشت از مجلس و دولت بخواهدکه چرا اجرایی شدن این موضوع تا کنون مغفول مانده است.


شاپوری خاطرنشان کرد: دربرنامه ششم هم این موضوع دیده شده است ورسانه ها می بایست این مطالبه را از مسئولان بخواهند.


رئیس سازمان نظام پزشکی کرج با بیان اینکه بودجه بیمارستان‌های دولتی از بودجه عمومی تامین می‌شود گفت: بیمارستان‌های خصوصی کرج میلیاردها تومان از بیمه‌ها طلب کار هستند.


محمدحسن شاپوری در نشست خبری سازمان نظام پزشکی کرج که پیش از ظهر امروز در سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد اظهار داشت: مراکز درمانی مانند مشاغل دیگر نسیه کار نمی‌کنند.


وی افزود: در حال حاضر بیمه‌ها به بیمارستان‌های خصوصی میلیاردها تومان بدهکار هستند.


رئیس سازمان نظام پزشکی کرج ،گفت: هزینه بیمارستان‌های دولتی توسط دولت تامین می‌شود در صورتی که در بیمارستان‌های خصوصی پول مردم است که سرمایه‌گذاری شده و برگشت ندارد.


شاپوری با اشاره به اینکه قشر پزشک ما در حال حاضر 100 هزار نفر است و ممکن است از این تعداد برخی هم خطا انجام دهند، بیان کرد: بازگویی چنین خطاهایی که یک پدیده کوچک در ارتباط با قشر خدمات‌رسان جامعه است به نفع هیچ کس نیست.


وی در ارتباط با پدیده‌ نسیه کاری در مراکز بهداشتی و درمانی کرج، گفت: همکاران ما چون می‌دانند مردم در این پدیده دخیل نیستند در نوع خدمتشان هیچ موضوعی را لحاظ نمی‌کنند.


شاپوری با تاکید بر اینکه تمام بیمارستان‌های دولتی و مراکز درمانی خصوصی همه بیمه‌ها رامی‌پذیرند، افزود: در بعضی از مراکز همکاران در شرایط خاص بیماران سرپایی را نمی‌پذیرند که آن هم بخاطر روش غلط مراجعه بیماران است.


رئیس سازمان نظام پزشکی کرج با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی سیاستگذار نیست، عنوان کرد: همکاران ما می‌دانند که از دولت طلب دارند نه ملت و وظیفه خود را آنطور که باید و شاید انجام می‌دهند.


فرهاد کاوه معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی کرج در ارتباط با داروهای توزیع شده در داروخانه‌های کرج، اظهار داشت: داروها از طریق شرکت‌های دارویی و براساس ی ضوابط خاص و قیمت ثابت وارد داروخانه‌ها می‌شود.


وی با اشاره به وجود انجمن‌های علمی، افزود: چند انجمن علمی زیرشاخه سازمان نظام پزشکی است که ارتباط تنگاتنگی با این انجمن‌ها داریم.


معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی کرج با اشاره به باز آموزی‌ها و همایش‌هایی که از طریق این انجمن‌ها برگزار می‌شود، گفت: حدود 29 انجمن در راستای کمک به برگزاری همایش‌ها و برنامه‌های آینده این سازمان در تعامل و هم فکری هستند.


کاوه با تاکید بر اینکه این انجمن‌ها در گروه‌های پزشک داخلی، عمومی و غیره فعالیت دارند، افزود: در این بازآموزیها حدود 110 امتیاز کسب کرده ایم که حدود 10 مورد از این انجمن‌ها در آن حضور داشته‌اند.اکبر حقیقی دادستان انتظامی سازمان در نشست خبری سازمان نظام پزشکی کرج در ارتباط با قیمت‌ دارو در داروخانه‌های کرج اظهار داشت: داروهایی که در بازار وجود دارد دو دسته هستند، یکی داروهای تولید داخل که لیبل و قیمت مشخص دارند و سری دیگر داروهای وارداتی هستند.


دادستان انتظامی سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه داروهای وارداتی هم دودسته هستند افزود: دسته‌اول داروهایی هستند که با مجوز وارد می‌شوند ودارای لیبل وزارت بهداشت هستند و دسته دوم داروهای بدون مجوزهستند که فروش آنها در داروخانه‌ها غیر قانونی وشامل جریمه و تعزیرات می‌شوند.


صدور وتمدید پروانه کار پزشکان در البرز آنلاین شد


معاون اداری مالی سازمان نظام پزشکی استان البرز تعداد پزشکان عضو این سازمان را حدود6 هزار نفر اعلام کرد و گفت: صدور و تمدید پروانه کار پزشکان این استان آنلاین شده است.


دکتر نادر ایزدبین در نشست با خبرنگاران افزود: صدور و تمدید فوری مجوز فعالیت پزشکان با هدف تسریع درارایه خدمات به بیمارستان انجام می شود.


وی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی البرز درگذشته با 2 چالش عمده شامل نداشتن سند ساختمان و مکان تجاری این ساختمان مواجه بود که با پیگیرهای فراوان این 2 مشکل مرتفع شد.


ایزدبین ، استفاده از خدمات الکترونیکی برای خدمات رسانی و بررسی سریع شکایات از اقداماتی است که در ماه های اخیر سازمان نظام پزشکی البرز به آنها دست یافته است.


معاون اداری و مالی سازمان نظام پزشکی البرز گفت: در این دوره گام های بلندی برای ساماندهی سیستم اداری سازمان نظام پزشکی البرز برداشته شده و امیدواریم بتوانیم رضایت مردم و پزشکان را جلب کنیم.


وی اظهار داشت: اکنون با فعال سازی سیستم اتوماسیون هیچ درخواست و پرونده ای در این سازمان معطل نمی ماند و خدمات روزآمد شده است.67 پرونده تخلف و شکایت در نظام پزشکی البرز بررسی شدمعاون انتظامی سازمان نظام پزشکی استان البرز اعلام کرد: از فروردین تا پایان آذر ماه سال جاری 67پرونده تخلف و شکایت از سیستم سلامت این استان مورد بررسی قرار گرفته است.


دکتر حسن رمضانی ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت:از این تعداد 45 شکایت در مورد ایجاد عارضه (نحوه درمان) یک فقره پرونده در زمینه تبلیغات غیر مجاز، 2مورد در زمینه هزینه های پزشکی درمانی ، 4 مورد درزمینه رفتاری و 15پرونده دیگردر زمینه سایر موارد به معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی البرز ارجاع داده شد.


وی به تعداد پرونده های سال های 93 و 94 اشاره کرد و گفت: پرونده های ورودی به داد سرا در سال 93 تعداد 125فقره بود که در سال 94 این رقم به 166پرونده رسید.


رمضانی خاطر نشان کرد: امسال تعداد پرونده ها سیر نزولی داشته و امیدواریم به نقطه ای برسیم که مردم از سیستم نظام سلامت رضایت کامل داشته باشند.


طرح پزشک خانواده به خوبی اجرایی نشد


سردبیر مجله سازمان نظام پزشکی البرز با بیان اینکه تصمیم گیران کلان کشور می بایست طرح پزشک خانواده را جدی می گرفتند، گفت: این طرح در کشور به خوبی اجرایی نشد و به سرانجام نرسید.


دکترمحمد صادق باغستانی در نشست با خبرنگاران افزود: وقتی فردی که پس از احساس بیماری به متخصص مراجعه می کند به فرض اینکه دارای ناراحتی قلبی است، متخصص قلب در ابتدا برخی تست قلبی برای وی تجویز می کند که هزینه هایی بربیمار تحمیل می شود.


وی ادامه داد: متاسفانه اغلب موارد در کشور دیده می شود که مسیر پلکانی درمان طی نشده و درمان از بالا به پایین صورت می گیرد.


باغستانی خاطر نشان کرد: هر فردی که در ابتدا احساس درد در بدن خود می کند می بایست به پزشک عمومی مراجعه کند و در صورت تشخیص پزشک عمومی به متخصص مربوطه ارجاع داده شود.


وی با بیان اینکه اگر نگاه به این سمت پیش برود چه بسا در کشور هزینه های تخصصی بسیار بالا کاهش یابد و تعداد اسکن ها و آزمایشات تخصصی که بدون دلیل از بیماران به عمل می آید به حداقل می رسد.


باغستانی گفت: اکنون تعداد ام. آر. آی که بیماران درکشور انجام می دهند برابری می کند با قاره اروپا که این موضوع یک آسییب است.


وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع پرونده های الکترونیکی در کشور گفت: ما سعی کرده ایم که پرونده های الکترونیکی را جدی بگیریم تا درراستای اقتصاد مقاومتی مفید واقع شود.


وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طب سنتی گفت: در این بخش برخی شرکت های تولیدی حرکت های خوبی کرده اند و الان شرکت های تولیدی دارویی سنتی تقویت شده اند و باعث شده تا بخشی از نیازها ی کشور مرتفع شود.


باغستانی خاطر نشان کرد: در خصوص بحث طرح تحول سلامت در مجله ورود شده است و پرونده های الکترونیکی که در اقتصاد مقاومتی تاثیر گذار است جدی گرفته شود و می تواند کمک کند تا از رفت وآمد ها جلوگیری شود.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5637

کليد واژه ها :
نشست خبري سازمان,نظام پزشکي کرج,مرکز استان البرز,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني