کد خبر :5618 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۱۰/۷  ۲۳:۳
در برنامه ريزي هاي شهري؛
رويکرد تاب آوري شهر ميزان خسارات ناشي از حوادث را به حداقل مي رساند

معاون مالي اقتصادي شهرداري کرج با بيان اينکه مديريت شهري، پتاسيل هاي کارآمدي براي ايجاد قابليت ها و فرصت هاي ويژه به منظور انجام امور در زمان مديريت بحران دارد، گفت: برنامه ريزي هاي شهرداري اين کلانشهر در مواجهه با حوادث طبيعي و غير طبيعي مبتني بر رويکرد تاب آوري شهري است که مشارکت شهروندان با شوراها و شهرداري در تحقق اين مهم بسيار اثرگذار مي باشد .

فرج اله ايليات در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري مديريت شهري کرج اين مطلب را عنوان کرد و گفت: وقوع حوادث طبيعي و بلايا امري اجتناب ناپذير تلقي مي شود که توسعه و پيچيدگي ابعاد زندگي اجتماعي در شهرها، گسترش روزافزون شهرنشيني، تراکم بالاي ساختماني و جمعيت، عدم رعايت نکات ايمني در ساخت و سازهاي شهري ابعاد اين حوادث را وسعتي دوچندان مي بخشد.


معاون مالي اقتصادي شهرداري کرج اظهار داشت: مديريت شهري بر اين امر واقف است که برنامه ريزي هاي شهري به عنوان يک فرآيند عقلاني، منظم، آينده نگر و معطوف به تحقق اهداف مشخص در مديريت بحران شهري نقش مهمي دارد؛ بر اين اساس تمهيدات خود را در چارچوب مفاهيمي از جمله ايمني سکونتگاه ها، ايجاد سهولت و سرعت در اقدامات مربوط به مديريت بحران، پيش بيني شرايط بحراني احتمالي در شهرها، پيشگيري از بروز بحران و کاهش آسيب پذيري از حوادث و استفاده چند وجهي از فضاهاي شهري اتخاذ مي کند.


ايليات ادامه داد: در واقع با اتکا به ظرفيت هاي محيطي و قابليت هاي پيش بيني شده مي توان فضايي ايمن و قابل اعتماد را براي مواقع بحراني تعيين نمود. ايجاد فضاهاي بحران زدا در شهر و برنامه ريزي براي کاهش عناصر و فضاهاي بحران زا مصداقي جهت تاب آور کردن شهرها در برابر حوادث است که حوزه هاي ذيربط شهرداري کرج در اين زمينه اقدامات مطلوبي را به انجام رسانده اند.


اين مسئول يادآور شد: به منظور پيشگيري و کاهش خطر‌ پذيري ناشي از حوادث در شهرها و افزايش ضريب ايمني ساخت‌ و سازها توجه به موضوعاتي نظير مکان‌يابي و مناسب‌سازي کاربري‌ها در مراکز جمعيتي شهري، بهبود مديريت و نظارت بر ساخت‌ و ساز، تدوين و اصلاح طرح‌هاي توسعه و عمران شهري متناسب با پهنه‌بندي خطر نسبي بلايا و زلزله در مناطق مختلف، ايمن‌سازي و بهسازي ساختمان‌ دستگاههاي مهم، شريان‌هاي حياتي و تأسيسات زير‌بنايي و باز‌سازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده امري اجتناب ناپذير است که مديريت شهري کرج از آن غافل نيست.


وي در پايان سخنان خود خاطر نشان کرد: کاهش خسارت‌هاي ناشي از بروز بلاياي طبيعي نيازمند اتحاد و همدلي هرچه بيشتر ارگان‌هاي شهري و استاني است و شهروندان نيز مي بايست با همراهي با شهرداري و مسئولان امر اقدامات اساسي را براي پيشگيري، مديريت، کنترل و کاهش خسارت‌هاي ناشي از اين حوادث انجام دهند.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5618

کليد واژه ها :
فرج اله ايليات,معاون مالي,اقتصادي شهرداري کرج,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني