کد خبر :5616 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۱۰/۶  ۲۱:۲۱
با حضور مسئولان:
مراسم نکوداشت سند رسمی و روز سرفتر در البرز

مراسم روز سند رسمی و مقام و منزلت جایگاه صاحب منصبان دفاتر اسناد رسمی در محل سازمان ملی استاندارد با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار شد.

رئیس هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتریاران از عدم اجرای قانون پیش فروش ساختمان به جز چند استان در کشور خبر داد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، محمدرضا دشتی‌اردکانی در مراسم روز سند رسمی که در سالن اجتماعات سازمان ملی استاندارد برگزار شد، اظهار داشت: نظر آیت‌الله لاریجانی این است که تنظیم سند رسمی برعهده دفاتر اسناد رسمی باشد و قانون در این زمینه کاملا مشخص است.


وی افزود: در حال حاضر تا قانون جدیدی در این باره وضع نشود، این قانون ساری و جاری است و مردم برای تعویض پلاک باید به راهنمایی و رانندگی مراجعه و برای انتقال اسناد خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.‌


رئیس هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه قانون باید در این زمینه اجرایی شود، گفت: طرح استفساریه در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده و به کمیسیون تلفیق هم در رابطه با کاهش حق ثبت و حق مالیات نقل و انتقال پیشنهاد دادیم ولی متاسفانه عملی نشده و انتظار این است در لایحه بودجه کمک شود که حق‌الثبت و مالیات نقل و انتقال و هزینه‌های دفترخانه کاهش پیدا کند که برای مردم مشکلی نباشد.


دشتی‌اردکانی با بیان اینکه مطالبی که این روزها در مورد گرفتن مبالغ زیاد توسط دفترخانه‌ها مطرح می‌شود استدلالی نیست و سازمان مالیاتی هم از مردم مالیات می‌گیرد بنابراین نمی‌توان گفت که مردم این مالیات را پرداخت نکنند، اظهار داشت: در این زمینه تابع مجلس هستیم و مر قانون را رعایت می‌کنیم. قانون پیش‌فروش ساختمان متاسفانه اجرا نمی‌شود و به جز چند استان استان‌های دیگر قانون پیش‌فروش در آنها معطل مانده و این موضوع سبب چالش و تشکیل پرونده‌های متعددی در دستگاه قضایی شده است.


وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، دو بند به موضوع سند رسمی اختصاص یافته است، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر سند رسمی توسط نهادهای نظارتی و دستگاه‌هایی که مجری قانون هستند زیر پا گذاشته می‌شود.


رئیس هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به دیدار خود با رئیس قوه قضاییه، گفت: نظر ایشان بعد از مطالعه دقیق قانون این بود که تنظیم سند رسمی حتما باید در دفتر اسناد رسمی باشد و حقوقدانان نیز با اکثریت این نظر را دارند.


دشتی اردکانی با بیان اینکه اسناد خودروهایی که به دفترخانه مراجعه نمی‌کنند در سال آینده نشان می‌دهد که دستگاه قضایی با چه گرفتاری‌هایی روبه‌رو می‌شود، عنوان کرد: من از نمایندگان خواهش می‌کنم در کمیسیون اقتصادی موضوع بند ط تبصره 6 که در حال حاضر مطرح شده را حذف کنند.مدیرکل دادگستری البرز: ترویج اسناد رسمی از سرقت های منابع ملی و زمین خواری جلوگیری می کندمدیرکل دادگستری استان البرز گفت: با ترویج سند رسمی سرقت های منابع ملی و زمین خواری از بین می رود و ضمانت اجرایی که باید حاکمیت ایجاد کند، به واسطه دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد.


به گزارش ایرنا، احمد فاضلیان در مراسم روز سند رسمی و مقام و منزلت جایگاه صاحب منصبان دفاتر اسناد رسمی که شامگاه یکشنبه در محل سازمان ملی استاندارد برگزار شد، افزود: واحدهای ثبتی و زیر مجموعه آن نقش عمده ای در قضا زدایی، پیشگیری از جرم، توسعه فراگیر و پایدار کشور و امنیت و بهداشت روانی جامعه بر عهده دارند.


وی ادامه داد: نشانه یک جامعه پویا وجود یک نظام ثبتی فراگیر، مدرن و تاثیر گذار است که در کشور ما سال های اخیر شاهد تحولات مثبت و بزرگی در این رابطه وجود داشته و دولت الکترونیک در این مجموعه با قدرت شکل گرفته است.


فاضلیان گفت: برای رفاه حال مردم و جلوگیری از مفاسد گذشته در این نظام گام موثری برداشته شده چرا که اخلال در نظام ثبتی موجب اخلال در نظام قضایی و امنیتی کشور می شود و اگر ایرادی در این ساختار وجود داشته باشد پرونده های قضایی افزایش پیدا می کند.


وی افزود: با توجه به سند چشم انداز 20 ساله توسعه دستگاه قضایی کشور اعتماد مردم به نهادهای حاکمیتی و مدنی باید تضمین شود.


مدیر کل دادگستری البرز با اشاره به اینکه نظام سردفتری نقش بسیار خطیری دارد خاطر نشان کرد: در قانون از اسناد رسمی حمایت های بسیاری صورت می گیرد و از بعد استحکام فنی و علمی تمامی کسانی که سند را تنظیم و تدوین می کنند افراد گزینش شده و امین هستند.


وی گفت: در بعد امنیت اقتصادی نیز اسناد رسمی اطمینان خاطر را برای سرمایه گذاران فراهم می کنند.


فاضلیان افزود: چندی پیش پرونده کلاهبرداری هزار میلیارد تومانی در استان مورد بررسی قرار گرفت که به دلیل نبود اسناد رسمی و انجام معملات با سند عادی زمینه بروز جرم فراهم شده بود.


مدیرکل دادگستری البرز عنوان کرد: زمانی که سند رسمی وجود داشته باشد بسیاری از ابهامات برطرف خواهد شد و حلقه اتصال بین حاکمیت و مردم ایجاد می شود، دفاتر یک نهاد غیر دولتی است که به نمایندگی از دولت بسیاری از امور مردم را در چارچوبی امن انجام می دهند.


وی با اشاره به لزوم توجه مردم به ضرورت ثبت رسمی معاملات، افزود: همچنان سندهای عادی در کشور رواج دارد که باید زمینه های این پدیده ناگوار که منشا بسیاری از گرفتاری های اجتماعی است از بین برود.


فاضلیان خاطر نشان کرد: زمین خواران مجرمان یقه سفید هستند که بسیار سازمان یافته عمل می کنند و برای اقدامات خلاف با استفاده از ضعف های موجود در قوانین امور خود را پیش می برند.


وی گفت: فساد در نظام اداری ما ریشه کرده و نمی توان به آسانی آن را از بین برد چراکه زمین خواران در بسیاری از دستگاه و ادارات کشور عوامل خود را داشته و از این طریق اقدام می کنند.


مدیر کل دادگستری البرز افزود: تنظیم سند مالکیت خودرو وظیفه قطعی و حتمی دفاتر اسناد رسمی است و در این قانون مردم نوعی بلاتکلیفی دارند که باید حل شود و باید ضمانت اجرایی در این رابطه گذاشته شود ولی در عمل به این موضوع اهمیتی داده نمی شود.


وی عنوان کرد: پیش فروش ساختمان در مورد ساخت و سازهای مجاز قانونی است و یک مشکل بزرگی که در استان وجود دارد تعداد ساخت و ساز های غیر قانونی در بخش هایی از کرج از موارد قانونی پیشی گرفته و پیش فروش نیز در معامله آنها صورت می گیرد.


فاضلیان گفت: در این بخش فساد در نظام اداری مشهود است و باید رسیدگی لازم در این رابطه صورت گیرد چراکه عواملی منجر به چشم پوشی از ساخت و سازهای غیر مجاز می شود.


وی افزود: گاهی برخی دستگاه ها بستر وقوع جرم را مهیا می کنند باید سیاست ها تغییر کند و به سمت متخلفان اصلی و جلوگیری از فعالیت آنها رفت.


این مسئول ادامه داد: برای از بین بردن راه های جعل اسناد باید ثبت امضای الکترونیک در کشور برای هر فرد در اسرع وقت اجرایی شود.رئیس کانون سردفتران و دفتریاران البرز: کارکردهای سند رسمی برای عموم تبیین شود


رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران البرز با بیان اینکه سند رسمی و اهمیت آن برای مردم ناشناخته است، گفت: نقش و اهمیت سند رسمی در ایجاد امنیت ذهنی و کاهش دعاوی در بین مردم باید مورد توجه قرار گیرد.به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، محمد سعیدی در مراسم گرامیداشت روز سند رسمی که شامگاه امروز با حضور رئیس‌کل دادگستری البرز و جمعی از سردفتران البرز در سالن اجتماعات سازمان استاندارد برگزار شد، اظهار داشت: سند رسمی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که لازم است به آن توجه شود.


وی با بیان اینکه سند رسمی و اهمیت آن برای مردم ناشناخته است، افزود: نقش و اهمیت سند رسمی در ایجاد امنیت ذهنی و کاهش دعاوی در بین مردم باید مورد توجه قرار گیرد.عضو شورای قضایی استان البرز عنوان کرد: متاسفانه نقش سند رسمی برای مردم در حد انتظار تببین نشده و حتی خواص نیز برخی اوقات به مزایای سند رسمی اهتمام ندارند.سعیدی با بیان اینکه کانون سردفتران محصول حدود یک قرن کار و الگوگیری با کارکرد مناسب از دیگر کشورها است که توانسته امتحان خود را پس دهد، تاکید کرد: اگر مزایا و کارکردهای سند رسمی برای خواص تببین شده بود اینگونه به آن نمی‌تاختند.رئیس کانون سردفتران و دفتریاران البرز با اشاره به اینکه هر نهادی که در کشور تاسیس شده محصول فکر و اندیشه و عقلانیت بوده است، تاکید کرد: اجازه نداریم به یک تشکل که محصول عقل‌گرایی و تجربه است بتازیم. این نهاد تخصصی مدنی متعلق به کشور است و کسی حق تضعیف آن را ندارد.وی با بیان اینکه در حال حاضر اقشار تحصیلکرده در دفاتر اسناد رسمی مشغول خدمت هستند، افزود: ظرفیت‌های دیگری علاوه بر تنظیم سند رسمی می‌تواند به مجموع خدمات دفاتر اسناد رسمی اضافه شود.سعیدی با اشاره به تلاش برای ساماندهی پیش‌فروش ساختمان در البرز با مشارکت همه دستگاه‌ها تصریح کرد: برخی که منافعشان به خطر افتاده با سند رسمی مخالفت می‌کنندمدیر کل ثبت اسناد البرز: 120 هزار سند تک برگی در سال‌جاری در البرز صادر شد


مدیرکل ثبت اسناد البرز از صدور 120 هزار سند رسمی تک برگی در 9 ماهه ابتدای سال جاری در البرز خبر داد.به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، عباس مرادخانی در مراسم روز سند رسمی که شامگاه یکشنبه در سالن اجتماعات سازمان ملی استاندارد برگزارشد اظهار داشت: ثبت سند رسمی دارای مزیت‌های مختلفی است.وی افزود: ترویج و گسترش استفاده مردم از ثبت رسمی در دفاتر باید در جامعه فرهنگ سازی شود تا از تشکیل پرونده قضایی و وقوع جرم پیشگیری شود.مدیر کل ثبت اسناد البرز با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در راستای دولت الکترونیک در سازمان ثبت اسناد و املاک برداشته شده است، بیان کرد: در استان البرز نیز این موضوع در حال پیگیری و توسعه است.مرداخانی در مورد تعداد سندهای تک برگی صادر شده در استان البرز از ابتدای این طرح گفت:از سال 91 و ابتدای صدور سند تک برگی تا حال حاضر نزدیک به 730 هزار سند مالکیت تک برگی صادر شده و در نه ماهه ابتدای سال 95 حدود 120 هزار سند تک برگی در استان صادر شده است.رئیس کانون سردفتران البرز: برخی افراد در اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان در البرز کارشکنی می‌کنند‌


رئیس کانون سردفتران البرز گفت: برخی افراد که منافع‌شان با اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان به خطر افتاده، در اجرای این قانون کارشکنی و اخلال می‌کنند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، محمد سعیدی در حاشیه برگزاری روز سند رسمی که در سالن اجتماعات سازمان ملی استاندارد برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قسمت اعظمی از مطالبات وصول شده در دفاتر اسناد رسمی به خزانه واریز می‌شود. سردفتر به عنوان بخشی از وظیفه حاکمیتی خود که مامور وصول هزینه‌های دولتی است این مبالغ را وصول می‌کند.


رئیس کانون سردفتران و دفتریاران البرز بیان کرد: متاسفانه تبلیغات در جامعه به‌گونه‌ای است که همه تصور می‌کنند تمام این هزینه‌های دریافتی متعلق به دفترداران است که اینگونه نیست.سعیدی بیان کرد: سردفتران به دنبال این پیشنهاد هستند که هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال و سند رسمی کاهش پیدا کرده و همان هزینه نقل و انتقال که حدود 10 درصد قیمت است وصول شود که همان قیمت هم بخش عمده‌اش توسط سردفتر به کانون مرکز به عنوان بیمه درمان واریز می‌شود.وی با بیان اینکه حقوق بازنشستگی سردفتران نیز باید سالیانه و از مبالغ پرداختی به صندوق پرداخت شود، افزود: سردفتر سند رسمی می‌نویسد و بحث درمان و هزینه‌های مربوط به آن نیز برعهده خودش است. مردم از سند رسمی و مزایای قانونی و رسمی برخوردار هستند که قانون از آن‌ها در این زمینه حمایت می‌کند.رئیس کانون سردفتران و دفتریاران البرز در مورد پیش فروش ساختمان گفت: قانون پیش فروش ساختمان تحولی در نظام اداری حقوق قراردادها ایجاد کرده که این تحول مستلزم تغییر نگاه‌های سنتی است و سردفتر، اداره ثبت و ادارات متولی که قانون برای آن‌ها وظیفه تعریف کرده باید دیدگاه‌ها را عوض کنند.وی با بیان اینکه در گذشته شهرداری یک پروانه کلی برای ساختمان تا پایان کار صادر می‌کرد، عنوان کرد: در قانون پیش فروش ساختمان شهرداری مکلف شده به هنگام صدور پروانه ساختمان به ازای واحدهایی که قرار است ساخته شود برای هر واحد یک شناسنامه فنی مستقل صادر کند تا پیش خریدار بداند که چه چیزی در چه ابعادی و در کدام طبقه و با چه نوع مصالحی خریداری می‌کند.سعیدی با بیان اینکه علی‌رغم انجام کار و اجرای قانون مربوط به پیش فروش ساختمان در البرز گفت: در عمل اجرای قانون پیش فروش ساختمان در البرز دیده نمی‌شود و احساس می‌کنیم هنوز به جز تبلیغات برای اجرای بهتر این قانون برخی افراد که اجرایی شدن این قانون با منافع‌شان به خطر می‌افتد به دنبال اجرایی نشدن آن هستند.انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5616

کليد واژه ها :
مراسم نکوداشت,سند رسمي و روز,سرفتر در البرز,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني