کد خبر :5610 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۱۰/۲  ۱:۲
دیدگاه
دوستی‌های مجازی تهدید یا فرصت؟!

از ابتدای زندگی بشر شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی فراوانی وجود داشته و همواره انسان نیاز به برقراری ارتباط با همسالان و همنوعان خود داشته است.

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج،دوستی‌های مجازی تهدید است یا فرصت؟!


با شکل گیری شبکه‌های اجتماعی و وجود دهکده جهانی، فارغ از مرز بندی های جغرافیایی؛ عضویت در شبکه های مختلف اجتماعی به عنوان یک ابزار در زندگی مدرن تبدیل شده است.


در نتیجه با عضویت در شبکه های مختلف اجتماعی در گام نخست مکالمه های فراوانی بین افراد رد و بدل می شود و این امر زمانی به حد نگران کننده ای می رسد که فرد مدت زمان طولانی ای را به این امر اختصاص می دهد.


البته باید این نکته را یادآور شد، که شبکه‌های اجتماعی صرفا بد نیستند بلکه همانند چاقوی جراحی در اتاق عمل، می‌تواند جان فردی را نجات دهد و یا همین چاقو می‌تواند در درگیری منجر به مرگ شود، که در این خصوص اگر مسیر فضای مجازی به درستی مدیریت شود ما می‌توانیم از نکات مثبت این فضا، بهره ی کافی ببریم.


در این خصوص گذران بیش از اندازه در شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا در برخی موارد دوستی‌های نامتعارفی شکل بگیرد و همین موضوع ضربه سنگینی را بر پیکر خانواده وارد نماید و در نهایت زندگی مشترک زناشویی را به ورطه نابودی سوق دهد.


در این راستا می طلبد که افراد به صورت کنترل شده در شبکه‌های اجتماعی حضور یابند تا بتوان از این طریق از وقوع طلاق عاطفی در میان خانواده های ایرانی کاست.


گاهی اوقات زن و مرد در شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و گاه وابستگی و دلبستگی های عاطفی شدیدی بین آنها پیش می‌آید که این موضوع موجب می‌شود؛ نسبت به خانواده خود دلسرد شده و همسر خود را با فردی که مورد مکالمه خود قرار داده است به درجه پایین تری از ارتباط قرار دهد.


در واقع؛ مشکل اصلی عضویت در این شبکه‌ها نیست، بلکه مشکل اصلی عدم استفاده درست و بهینه از این شبکه‌ها و حضور بیش از اندازه است که افراد باید این موضوع را مدیریت کنند.


گاهی اوقات دوستی های مجازی به عنوان یک فرصت در جهت پیشبرد اهداف متعالی در حرفه ای خاص تلقی می شود که این امر باعث می شود فرد با فرد دیگری که هم رشته و هم صنف خود است آشنا شده و از تجربیات و اندوخته های همدیگر بهره برداری مفید کنند.


ولی این امر را نباید فراموش کنیم که اشخاص به عنوان به کاربر شبکه های اجتماعی نیازی نیست به هر درخواست دوستی که به آنها داده می شود پاسخ مثبت دهند چرا که این امر ممکن است در آینده ای نه چندان دور عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.


رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا،‌ سرهنگ‌ دوم علی نیک ‌نفس، با بیان اینکه برخی کاربران فکر می‌کنند هر چه دایره دوستان آنها در شبکه‌های اجتماعی گسترده‌ تر باشد بهتر دیده شده و شناخته می‌شوند اظهار داشت: این امر اشتباه است چرا که این شناخته شدن برای کاربر چه سودی دارد؟ در حالی ‌که تهدیدات و زیان‌های این امر بسیار بیشتر از منفعت‌های آن است.


اغراق آمیز نیست اگر بگوییم تعداد سیم کارتهای موجود از تعداد جمعیت کل کشور بیشتر است که این امر تهدیدی است برای زندگی های مشترک...محبوبه بابائی

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5610

کليد واژه ها :
به قلم محبوبه بابايي,دوستي‌هاي,مجازي تهديد يا فرصت,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني