کد خبر :5609 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۱۰/۲  ۰:۵۷
ترکاشوند:
بي اطلاعي مردم از حقوق شهروندي به فراگيري تخلفات اداري دامن مي زند

شهردار کلانشهر کرج با تشکر از دولت يازدهم در زمينه تهيه و انتشار منشور حقوق شهروندي، اظهار داشت: بي اطلاعي مردم از مباني حقوق شهروندي به فراگيري تخلفات اداري منجر شده و ظلم هاي ديگري را نيز در حق ايشان روا داشته است.

علي ترکاشوند در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري مديريت شهري کرج ادامه داد: متاسفانه واژه حقوق شهروندي آنطور که بايد و شايد در ايران نهادينه نشده است و بسياري از اقشار جامعه هنوز به حقوق مدني و اجتماعي خود واقف نيستند و اين مهم فضا را براي سوء استفاده برخي سودجويان فراهم آورده است. حقوق شهروندي به مثابه چتري است که با قدم زدن زير آن مي توان به آرامش دست يافت و از تيررس بسياري تهديدها و مشکلات در امان بود.


وي اضافه کرد: همانطور که شاهد بوديم دولت طي روزهاي گذشته از منشور حقوق شهروندي رونمايي کرد و آن را در اختيار همگان قرار داد تا شهروندان و اتباع ايراني بدانند که از چه حقوقي برخوردار هستند و حدود و ثغور آنها در موضوعات مختلف اجتماعي، فرهنگي، امنيتي و اخلاقي چيست و همچنين خط قرمزهايي را نيز براي نهادهاي مختلف ترسيم کرد تا به منظور تامين آرامش و امنيت رواني شهروندان، حق نزديک شدن به آنها را نداشته باشند.


اين مسئول ارشد شهري در بخش ديگري از سخنانش بيان داشت: حقوق شهروندي که از آموزه هاي ديني، اخلاقي و اصول قانون اساسي کشورمان استخراج گرديده است، به انسانها حق حيات آزادانه در چارچوب هاي مشروع عطاء مي کند و همچنين ديگران اعم از شخصيت هاي حقوقي و حقيقي را از نزديک شدن به حريم هاي خصوصي افراد نهي مي کند و همچنين به افراد مي آموزد که در شرايط هاي مختلف داراي چه حقوق مسلمي هستند.


ترکاشوند با تاکيد بر اينکه شهرداري ها نيز بايد در عملياتي کردن منشور حقوق شهروندي مساعدت لازم را داشته باشند و به حمايت از اقدامات دولت محترم بپردازند، اظهار داشت: در صورتي که حقوق شهروندي در بستر مناسب فرهنگي پياده سازي شود، بسياري از موضوعاتي که اکنون همچون بُغضي گلوي مردم را مي فشارد (اعم از فساد اداري و عدم رسيدگي به مشکلات مردم در نهادهاي مختلف) ريشه کن خواهند شد و شهروندان با اطمينان و آسودگي خاطر بيشتري به فعاليت در جامعه مي پردازند.


شهردار کلانشهر کرج در بخش پاياني سخنانش با بيان اينکه اجراي منشور «حقوق شهروندي» به بهبود فضاي اقتصادي و فرهنگي جامعه کمک شاياني مي کند و همچنين مشارکت عمومي و فضاي وحدت و همدلي في مابين مردم و مسئولان را ارتقاء مي بخشد، گفت: ايران اسلامي با توجه به حاکميت ديني و قرآني که بر آن حاکم است، در بحث توجه به هويت و کرامت انسانها پيشتاز است و موضوعاتي همچون منشور حقوق شهروندي نيز در راستاي تبيين هرچه بهتر حقوق انساني شهروندان صورت مي پذيرد.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5609

کليد واژه ها :
علي ترکاشوند,شهردار کرج,حقوق شهروندي,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني