کد خبر :5558 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۸/۱۶  ۱:۷
تاج و در به روایت اهالی خبر فردیس

در مسیر رسیدن به تحریریه خبر فردیس بودم که زنگ تلفنم به صدا درآمد، یکی از همکاران رسانه ای بود که از پشت در ماندن گروه خبرنگاران و عکاسان خبری در مقابل شرکت داروسازی سیناژن خبر داد.

سیناژن واقع در شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس، شرکت معتبر و نام آشنای دارویی است که همین چند روز پیش رونمایی چهار دارو، این شرکت را در صدر خبرها قرار داد، لذا به روال معمول برای اطمینان از صحت و سقم این خبر با دیگر همکاران تماس گرفتم و معلوم شد که بازهم خبرنگاران را مورد کم لطفی قرار داده و پشت درهای بسته این شرکت نگه داشته اند.


این در حالی بود که بخاطر حضور و بازدید استاندار البرز از این شرکت، از خبرنگاران از جمله ایرنا، مطبوعات و نشریات و دیگر رسانه ها دعوت شده بود تا این رویداد را پوشش دهند که البته چندان به نگهبان دم در این شرکت نمی توان ایراد گرفت که با برخوردهای دور از شان ضمن ممانعت از ورود اهالی رسانه، حتی اجازه حضور آنها در محوطه این شرکت را نیز نداده است.


گرچه اینگونه برخوردها با اهالی رسانه اتفاق تازه ای نیست و هر از گاهی رخ می دهد، اما حضور استاندار و فرماندار در این شرکت و اطلاع آنها از رفتاری که مقابل در ورودی با خبرنگاران می شود، جای پرسش و تاسف دارد! و در واقع این بار نیز انگیزه نوشتن روایت تکراری کم لطفی به خبرنگاران شد.


آقای سرپرست لطفا تاج را در سر بردارید!


واقع قضیه این است که اظهار نظر همکاران رسانه ای در مورد برخورد نادرست و پشت در شرکت سیناژن نگه داشتن خبرنگاران، بلافاصله مرا یاد آیین معرفی سرپرست جدید فرمانداری فردیس در حدود یک ماه پیش انداخت، وقتی که او با بیان جمله ها و عبارتهایی موجب دلگرمی اهالی رسانه شد.


سرپرست جدید فرمانداری فردیس در آیین معرفی خود گفت: رسانه ها تاج سر ما هستند و من به گردش آزاد اطلاعات به شدت اعتقاد دارم، مشروط براینکه صادقانه و بدون ریاکاری در جهت پیشبرد و پیشرفت جامعه باشد.


حال وقتی که این اظهارنظر گهربار ایشان را در کنار رفتار ناشایست با خبرنگاران در شرکت سیناژن قرار دهیم، بطور قطع می توانیم تقاضا کنیم که آقای سرپرست لطفا این تاج را از سر خود بردارید و بجای آن به زیرمجموعه تحت مدیریت خود، رفتار درست با اهالی رسانه را تذکر دهید.


واقعا به عنوان یک فعال رسانه ای که نزدیک به دو دهه در کرج و استان البرز و بخصوص شهرستان نوپای فردیس فعالیت دارم، چندان برایم قابل درک نیست، وقتی می بینم چندین بنر برای حضور و بازدید استاندار البرز از شرکت سیناژن در سطح شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس نصب می شود و اهالی رسانه هم دعوت می شوند، اما وقت حضور خبرنگاران ضمن برخورد ناشایست، به آنها گفته می شود جلسه خصوصی است!


آنگونه که خبرنگاران حاضر در این اتفاق روایت کردند، گویا برخوردهای آنچنانی نگهبان دم در این شرکت که ایرادی به آن نیست و واکنش طبیعی اهالی رسانه و خلاصه بگو و مگوهای آنها آنقدر بالا گرفته و داغ می شود که استاندار و سرپرست و بقیه مسوولان و مدیران حاضر در جلسه داخل شرکت از آن مطلع می شوند و چه آزار دهنده و دردآور و تاسف بار که هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند!


از آنجا که قبل از اظهار نظر آقای سرپرست جدید فرمانداری مبنی بر صداقت در انعکاس خبرها، شخصا روایت صادقانه رویدادها که از اصول اساسی حرفه خبرنگاری است را همواره به عنوان یک هدف رعایت کرده ام، طبق روایت خبرنگاران حاضر در این اتفاق، گویا فردی از روابط عمومی استانداری برای پاسخگویی به خبرنگارانی که مدتی در مقابل در این شرکت معطل مانده بودند، با لحنی دوستانه و محترمانه درصدد دلجویی از اهالی رسانه برمی آید.


البته که در چنین فضایی این اقدام روابط عمومی استانداری جای تشکر دارد، اما توجیه او در مورد حضور فردی که دارای وبلاگ است به عنوان خبرنگار در این جلسه، طبیعی است که نمی تواند برای خبرنگاران قانع کننده باشد، چراکه در برایر پرسش و اعتراض اهالی رسانه که اگر جلسه به اصطلاح خصوصی است پس چگونه آن فرد دارای وبلاگ می تواند حضور داشته باشد اما خبرنگاران از جمله و بخصوص خبرنگار خبرگزاری رسمی و حاکمیتی ایرنا و دیگر خبرنگاران مطبوعات نباید حضور داشته باشند؟


آن فرد محترم از روابط عمومی استانداری در برابر این پرسش و اعتراض خبرنگاران گفته است، آخر آن فرد یعنی همان کسی که دارای وبلاگ است خیلی اصرار و پافشاری کرد! اینگونه است که حتی رفتار دوستانه روابط عمومی استانداری نیز زیر پرسش قرار می گیرد که مگر ملاک و معیار برای حضور و پوشش خبری می تواند اصرار و پافشاری باشد آنهم که یک دارای وبلاگ بجای خبرنگار رسمی؟!


نکته بسیار حایز اهمیت در برخورد نادرست با خبرنگاران، شاید حضور عالی ترین مقام اجرایی استان در این جلسه است که دست برقضا بخاطر حضور ایشان شمار زیادی از خبرنگاران از رسانه های مختلف از جمله ایرنا در این برنامه حضور یافته بودند، اما افسوس که حتی ایشان نیز واکنشی از خود نشان نداد و .... بگذریم.


معلوم است که باید بگذریم چون به قول برخی همکارانم، دیواری کوتاهتر از اهالی رسانه نیست، اما بازهم یک اما دیگر وجود دارد و آن این است که اگر جلسه خصوصی است و خبرنگاران نباید حضور داشته باشند، پس دوربین صدا و سیمای البرز آن چه می کند؟ هرچند ما از حضور دستکم یک رسانه آنهم صدا و سیما استقبال می کنیم، لکن چندان بی خبر هم نیستیم که روابط عمومی استانداری جای خبرنگار صدا و سیما البرز را پر کرده است!


با این حال اما روی دیگر واقعیت این پرسش است که آیا بخاطر حضور دوربین صدا و سیما البرز که خودمانی بگویم،مخاطب چندان زیادی هم ندارد، می توان و باید دیگر رسانه ها همچون ایرنا یا مطبوعات سراسری و نشریه ها و پایگاههای خبری محلی را نادیده گرفت و حذف کرد؟ به عنوان یک خبرنگار با سابقه عرض می کنم که اینکار قابل توجیه نیست!


چیزهای دیگری هم هست که باید بگذاریم و بگذریم مثلا رابط خبر صدا و سیما البرز به عنوان روابط عمومی فرمانداری فردیس و روابط ایشان با ... و بگذریم، اما جناب احدی گرامی سرپرست ارجمند فرمانداری فردیس، به واقع سخنان جنابعالی در روز معارفه خود عموم اهالی رسانه بخصوص من را به عنوان یک عضو در این خانواده بزرگ بسیار شادمان و دلخوش کرده بود، هرچند نمی توانم دلگیری و ناراحتی خود را از اتفاق شرکت سیناژن و نوع برخورد با همکاران رسانه ای ام و بخصوص بی تفاوتی مسوولان و مقام های ارشد استان و شهرستان نسبت به جایگاه و شان اهالی رسانه را نادیده بگیرم، اما بازهم می گذاریم و می گذریم! این را چه کنیم که شنیده شده روابط عمومی فرمانداری از طرف سرپرست فرمانداری نقل کرده است که جناب احدی چندان تمایلی به حضور خبرنگاران در برنامه ها و نشست ها ندارد! ما می گذاریم و می گذریم لکن اگر این شنیده درست باشد که امیدواریم درست نباشد، چگونه می شود که تاج سر را مزاحم تلقی کرد!


و خلاصه اینکه اهالی رسانه یار و مددکار مسوولان و مدیران استان و شهرستان و در یک کلام کشور محسوب می شوند و لازم است برای انجام وظیفه و مسوولیت خطیر اطلاع رسانی از طرف عموم مسوولان بخصوص مسوولان ارشد استان و شهرستان مورد حمایت قرار گیرند و دست آخر با امید به اینکه دیوار اهالی رسانه اینقدر کوتاه دیده نشود، گفتنی های بیشتر را به آینده موکول می کنیم.


منصور جمشیدی – سردبیر نشریه خبر فردیس

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5558

کليد واژه ها :
تاج و در به,روايت اهالي,خبر فرديس,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني