کد خبر :5246 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۵/۲/۱۶  ۲۲:۲۷
ترويج فرهنگ مدارا وگذشت، مانع افزايش نگران کننده نزاع و درگيري

کرج -ايرنا - افزايش نزاع و درگيري به دلايل مختلف، نگراني هايي را در جامعه ايجاد مي کند که آثار و پيامدهاي منفي آن بر روح و روان مردم به آشکار ديده مي شود و مهم ترين اصلي که مي تواند مانع گسترش آن شود، ترويج فرهنگ مدارا و گذشت در بين مردم است.

شايد نزاع و درگيري در همه جوامع انساني و با هر عقيده اي به وقوع بپيوندد اما ميزان وقوع آن در مقياس زمان و مکان و نوع برخورد با اين ناهنجاري اجتماعي مهم تلقي مي شود. به وي‍ژه در ايران که آموزه هاي اسلامي همواره مردم را بر حرکت بر مدار اخلاق، تحمل و گذشت سفارش مي کند.


بي ترديد عوامل متعددي در افزايش آمار نزاع يا به اصطلاح رايج تر دعوا بين دو يا چند نفر دخيل است که مشکلات اقتصادي، فقر مادي و فرهنگي، تراکم جمعيت، مهاجرت و ناتواني در سازگاري با محيط جديد، تداخل فرهنگ‌ها، بي توجهي به رعايت حقوق ديگران به شمار مي رود اما به نظر مي رسد، کاهش آستانه تحمل افراد به دليل وقوع عواملي که ذکر شد، مهم ترين عامل براي وقوع اين درگيري ها باشد.

اغلب درگيري هاي خياباني از يک حادثه ساده مثل بوق زدن ماشين يا پرخاش زباني گرفته تا نگاه چپ و رعايت نکردن نوبت در يک صف يا مشاجره بر سر نرخ کرايه و يا هل دادن در سوار شدن به مترو آغاز شده و در مواردي به جاهاي باريک نيز کشيده مي شود.


بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي پزشکي قانوني، در 11 ماه سال گذشته در کشور، 521 هزار و 449 نفر به علت نزاع به پزشکي قانوني مراجعه کرده‌اند که استان تهران يعني همسايه ديوار به ديوار البرز با ثبت بيش از 92 هزار مورد در اين زمينه، رتبه اول محسوب مي‌شود.


بدون آمار و اطلاعات و داده هاي موثق نمي توان درباره پديده هاي اجتماعي از جمله نزاع و درگيري و راه هاي پيشگيري و کاهش آن اظهار نظر درستي ارائه کرد.


چندماه پيش خبري به نقل از مديرکل پزشکي قانوني البرز منتشر شد که نشان از ثبت بيش از 17 هزار معاينه جسماني براثر نزاع در اين استان داشت.


حميد داوودآبادي گفت: از ابتداي سال تا پايان آذر ماه سال گذشته 17 هزار و 505 نزاع جسماني در اين اداره کل به ثبت رسيده که پنج هزار 978 معاينه مربوط به زنان و 11 هزار و 527 مورد نيز مربوط به مردان بوده است.


استان البرز به دليل مهاجرپذيري بالا و قرار گرفتن افراد از اقدام مختلف در کنار يکديگر زمينه بيشتري را ابتلا به اين ناهنجاري اجتماعي دارند.


گسترش پديده مهاجرت آن هم به شکل بي قاعده و بي رويه، حاشيه نشيني، تراکم و نرخ رشد جمعيت و تداخل فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها در استان البرز شرايطي را پديد آورده که به طور بالقوه مستعد وقوع چنين رفتارهايي است.


گرچه پديده مهاجرت را نمي توان به طور کامل منفي دانست، کمااينکه آثار مثبتي نظير حضور افراد مستعد و نخبه از استان هاي ديگر در البرز را نيز مي تواند به همراه داشته باشد.


معاون پيشگيري از وقوع جرم دادگستري البرز در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت که اتهام ضرب وجرح عمدي ازحيث فراواني دومين اتهام در بين استان ها است و البرز رتبه 24 را در کشور را دارا است .


مهدي جوهري افزود: درسال گذشته دراين استان 17هزار و 686 فقره پرونده ايراد ضرب و جرح عمدي درمراجع قضايي استان البرز ارجاع تشکيل شد که اين آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24درصد افزايش داشت.


وي بدون اشاره به کل آمار جرائم درسال 94، گفت: جرم ايراد ضرب و جرح عمدي دراين استان 10درصداز مجموع جرائم رخ داده دراين استان بود.


جوهري افزود: با توجه به تراکم جمعيت و موقعيت خاص استان البرز، نسبت به ساير استان ها وضعيت بهتري داريم.


وي گفت: علت اصلي مسائل روانشناختي است که درجامعه وجود دارد و عواملي همچون پائين بودن آستانه تحمل، کم رنگ بودن فرهنگ گذشت، بي تفاومتي مردم نسبت به يکديگر، ترافيک و حتي آلودگي هوا دراين مقوله موثر است.


وي خاطرنشان کرد: بايد پذيرفت حس ميانجيگري در جامعه فعلي ما نسبت به گذشته بسيار کمرنگ شده و مردم به جاي ايفاي اين نقش، بي تفاوت هستند.


جوهري گفت: خانواده ها به عنوان رکن اصلي، در مهار و کنترل خشم درفرزندان خود نقش دارند، چراکه ازابتداي تربيت بايد بسترهاي هيجاني منفي مثل فيلم و بازي هاي خشن را ازآن ها دورکنند.


وي افزود: خانواده به عنوان بزرگترين نهاد دراجتماعي است که مي تواند در پيشگيري از اين معضل نقش اساسي داشته باشد.


وي گفت : براي مهارو کنترل اين معضل با برنامه ريزي هاي انجام شده مبلغين در مساجد، حضورکارشناسان قضايي در مدارس و رسانه ها با فرهنگ سازي لازم براي ترويج هنجارهاي اجتماعي فعاليت مي کنند.


جوهري خاطرنشان کرد: اطلاع رساني توسط رسانه ها گامي موثر براي کاهش جرائم مختلف است و مهار اين موضوع دربين مردم و جامعه نياز به فرهنگ سازي دارد که رسانه بي شک دراين مهم بسيار تاثيرگذارند.


جوهري وجود حاشيه نشيني و وجود اقوام مختلف که هيچ بستر و زيرساختي براي اين مناطق وجود ندارد، را سبب بروز چنين مشکلاتي دانست و گفت:‌ بايد دراين زمينه مسئولين ذيربط تلاش کنند.


وي افزود: چنانچه اصلاح بافت هاي فرسوده، ساماندهي حاشيه نشيني صورت گيرد در کاهش جرائم تاثير گذار است.


احمد علي جبارزاده يک کارشناس مسائل اجتماعي در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت:‌ واقعيت اين است که خشونت هاي خياباني در زندگي روزمره گاهي همه ما را با خشونت هاي سياه، تلخ و عريان روبرو مي کند.


وي افزود: کتک کاري دو راننده خسته با يکديگر، درگيري خريدار و فروشنده برسر قيمت، دو عابري که در ازدحام عابران به هم تنه زده اند و موضوع به درگيري ختم شده و بي شمار از اين موارد که همگي مصاديق و نشانه هاي نزاع هاي آشکار و عريان است.


جبارزاده گفت: اين واقعيت بيانگر آن است که آژير خطر خشونت ها و آسيب هاي ناشي از آن مدتي است همچون به صدا درآمده که ريشه يابي دلايل آن و يافتن راهکاري براي غلبه بر آن بايد جدي گرفته شود.


وي خاطرنشان کرد: اين خشونت ها در محدوده فردي افراد باقي نمي ماند و موجي را باعث مي شود که مي تواند جامعه را در احاطه خود قرار دهد.


جبارزاده تاکيد کرد: آسيب شناسي نخستين قدم در مهار اين پديده زشت انساني است و با يک متغير نمي توان آن را تحليل و تفسير کرد، چرا که علل متعددي همچون فقدان مهارت هاي شهروندي، فقدان مهارتهاي زندگي و بويژه مهارت هاي ارتباط بين فردي و کنترل هيجانات، سبک زندگي پر استرس، مشکلات اقتصادي، زندگي بدون نشاط و تفريح، کمبود امکانات ورزشي و هنري، فقدان يا ضعيف بودن پيوندهاي عاطفي در خانه، فرهنگ هاي متفاوت، ناتواني در مدارا و سوءمديريت تخصصي در حوزه اجتماعي در شکل گيري اين روند ناخوشايند خشونت موثرند.


وي افزود: پيشگيري و مقابله با خشونت هاي خياباني و ارائه هر نسخه اجتماعي براي درمان اين آسيب تنها زماني ممکن مي شود که سازمان يا نهادي بطور شفاف متولي برخورد با اين ناهنجاري شود و بسياري از سازمان ها بايد در کنار نهاد متولي قرار گيرند و از زير باز مسئوليت شانه خالي نکنند.


وي يادآور شد: آموزش و پرورش، بهزيستي، وزارت علوم، سازمان ورزش، فرهنگ و ارشاد اسلامي، نيروي انتظامي و قوه قضائيه از جمله دستگاه هايي هستند که براي مداخله مثبت در کنترل و مهار اين خشونت ها نقش موثري دارند.


اين کارشناس اجتماعي گفت: فراهم آوردن زمينه هاي تفريح و سرگرمي هاي سالم، ورزش و هنر، کار و اشتغال، آموزش هاي ديني و اخلاقي بدون افراط و تفريط از مهد کودک تا دانشگاه، آموزش مهارت هاي زندگي، راه اندازي پايگاه هاي خدمات اجتماعي محله محور که در واقع با بهره گيري از متخصصان حوزه هاي مددکاري اجتماعي، روانشناسي و جامعه شناسي در محلات مستقر و با مردم ارتباط حرفه اي برقرار کرده و خدمات و آموزش هاي لازم را ارئه مي دهند، از جمله راهکارهاي کاهش اين ناهنجاري تلقي مي شوند.


وي افزود: انجام پروژه هاي آينده نگر براي آماده شدن و مقابله با آسيب هاي پيش رو قبل از اينکه به افراد صدمات جدي وارد شود و سپردن کار در هر سه عرصه برنامه ريزي، اجرا و نظارت به متخصصان عرصه اجتماعي جامعه، چه خصوصي و چه دولتي مي تواند در پيشگيري و کنترل و کاهش معضلات ناشي از پديده منفي نزاع و درگيري بسيار موثر باشد.


معاون پيشگيري فرماندهي انتظامي البرز نيز به خبرنگار ايرنا گفت: براي پيشگيري از جرم به ويژه نزاع و درگيري در اين استان تدابير خاص درمقوله هاي مختلف انديشيده شده است.


سرهنگ رضا مظلومي افزود: نزاع يک آسيب اجتماعي است و بيشتر ناظر به پديده ضرب و شتم بين حداقل دو نفر است و به عبارتي ديگر کنش جمعي دو يا چند نفر که قصد آسيب رساندن به فرد ديگر صورت گرفته که اين آسيب ممکن است جسمي، روحي، فردي يا جمعي باشد.


وي تاکيد کرد: نزاع و درگيري يکي ازاصلي ترين معضلات اجتماعي است که علاوه بر ايجاد فضاي خشم، امنيت مردم را نيز تهديد مي کند.


وي خاطرنشان کرد: عمده ترين عوامل موثر دروقوع نزاع و درگيري فردي دراستان البرز مسائل ملکي، خانوادگي، قومي و نژادي، مسائل و مشکلات روحي و رواني، مزاحمت هاي خياباني و اختلافات مالي است.


مظلومي، سطح تحصيلات پايين، ضعف در برآوردن نيازها و خواسته ها، عدم توجه درتوزيع صحيح منابع مادي و معنوي درروستاها، ضعف نظارت خانواده ها، عدم تربيت صحيح فرزندان، بافت جمعيتي منطقه و گرايش به قوميت گرايي، نداشتن بينش و قدرت تحليل واستدلال را از عوامل اجتماعي بروز پديده نزاع و درگيري برشمرد.


وي گفت: از ديدگاه فرهنگي نيز کمبود امکانات مادي و معنوي براي برنامه ريزي وگذراندن اوقات فراغت، کمرنگ بودن اخلاقيات و معنويات، ناآگاهي، ضعف تعهد اخلاقي افراد نسبت به مسائل اجتماعي، تغيير در ارزش ها و هنجارها، نارسايي موجود در فرهنگ و ساختار اجتماعي و ترجيح دادن منافع مادي برمنافع اجتماعي، به تشديد اين پديده در جامعه دامن زده است.


وي، همچنين عدم امنيت رواني، خشونت هاي نهفته، ضعف درآگاهي و شناخت، ضعف درمهارت تصميم گيري وعقده ها و کمبود ها را به عنوان ابعاد روانشناسي پديده نزاع و درگيري ذکرکرد.


معاون پيشگيري فرماندهي انتظامي البرز افزود: حاشيه نشيني يکي از عمده ترين معضلات استان است و پديده حاشيه نشيني رابطه مستقيمي با افزايش وقوع جرم دارد، چرا که مناطق حاشيه نشين به دلايلي همچون فقر فرهنگي و مالي، عدم امکانات شهري و ديگر کاستي ها مواجه هستند و آمار نشان مي دهد که بسياري از مجرمان دراين مناطق سکونت دارند.


مظلومي يادآور شد: علل ديگر اين معضلات عدم تناسب جمعيت ساکن در استان البرز، تضاد فرهنگي قوميت ها و پاره فرهنگ ها و عدم وجود آموزش همگاني مناسب با بافت فرهنگي منطقه است.


وي، يکي ديگر ازمعضلات مهم دراين مقوله را بحث اشتغال و بيکاري عنوان کرد و افزود: دربرخي از پروند ه هاي نزاع و درگيري شاهد اين هستيم که يک نزاع ابتدا بين دو نفر جوان رخ داده که به دليل عدم اشتغال بر سر هرکوي وبرزن ايستاده اند و با کوچکترين بحث با ديگر همسالان خود درگير شده و با توجه به بافت فرهنگي جامعه که ازقوميت هاي مختلف هستند اين نزاع کوچک تبديل به يک نزاع بزرگ تر و جمعي شده است.


رئيس پليس پيشگيري استان البرز گفت: پليس اين استان براي پيشگيري از وقوع نزاع و درگيري شناسايي کانون هاي درگيري و نزاع، شناسايي افرادي که افزايش درگيري ها دخيل هستند، استفاده ازعناصر مهم و شاخص براي ايجاد فضاي آرامش و همچنين برخورد قاطع با افرادي که براي ايجاد درگيري اقدام مي کنند را به صورت جدي دنبال و پيگيري مي کند.


مظلومي پيشنهاد کرد: با گسترش فرهنگ همزيستي مسالمت آميز با استفاده از آموزه هاي ديني درخصوص انضباط اجتماعي، تقوا و رعايت حقوق ديگران، بهره گيري از معتمدين محلي براي کاهش نزاع و درگيري، شناخت مناطق وقوع نزاع با توجه به بافت فرهنگي و هماهنگي با ديگر نهادهاي ذيربط به منظور کاهش مسائلي که ريشه فرهنگي دارد مي توان تا حدود زيادي از پيامدهاي منفي اين پديده اجتماعي پيشگيري کرد.


وي گفت : ارائه آموزش ها ازطريق کارشناسان تخصصي به منظور اطلاع رساني صحيح به شهروندان براي انعکاس اثرات منفي اين جرم، تصويب قوانين و مجازات هاي پيشگيرانه و بازدارنده براي کاهش نزاع و درگيري و نيز مجازات هاي افراد مرتکب جرم به منظور عبرت گرفتن افراد از طريق معاونت پيشگيري دادگستري، از ديگر راه و روشهايي است که مي تواند در اين زمينه موثر باشد.


مظلومي ادامه داد: بکارگيري اقدامات پيشگيرانه در دو بخش اجتماعي با روش هاي فرهنگي، علمي و اجتماعي با کمک اقشار مختلف جامعه و همچنين پيشگيري وضعي و انتظامي با حضور به موقع در زمان وقوع جرم، ايجاد سينما، فرهنگ سرا، کتابخانه و اماکن فرهنگي در اينگونه مناطق استان، از ديگر کارهايي است که مي تواند به ارتقا سطح فرهنگ در اين مناطق کمک کند.


فرهنگ سازي و تاکيد بر آموزه هاي دين مبين اسلام که همواره مروج مهرباني، تحمل حرف و نظر مخالف، گذشت و ايثار است مي تواند اين ناهنجاري حاد اجتماعي را ريشه کن کرده و يا لااقل کاهش دهد.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5246

کليد واژه ها :
ترويج فرهنگ مدارا وگذشت،,مانع افزايش نگران كننده,نزاع و درگيري,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني