کد خبر :1774 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۰/۲/۲۷  ۱۹:۴۶
گلايه از تعرفه هاي يکسان براي واحدهاي تجاري و فرهنگي در کرج

شبکه خبري کرج ، بالاخره آن جراحي بزرگ در اقتصاد کشور صورت گرفت و يارانه ها هدفمند شد وآنگونه که همه کارشناسان مي گويند اين جراحي بزرگ عواقبي هم خواهد داشت که برخي از آنها به صورت آشکار و پنهان خودنمايي مي کند.

فارغ از مشکلات وموانع ريز و درشتي که هر طرح کلاني مثل هدفمندي يارانه ها ممکن است در پي داشته باشد قصد داريم نکته اي ازاين معنا که شايد چندان هم به نظر نيايد را مطرح کنيم و آن يکساني هزينه هاي آب و برق و گاز واحدهاي تجاري مثل يک مغازه طلافروشي با واحدهاي فرهنگي از جمله نشريه ها و رسانه هاست.

اين تيترهاي رسانه اي را بخاطر داريم که پس از هدفمندي يارانه ها، " دريافت قبضهاي برق، برق از سر مشترکان پراند" و يا " قبضهاي جديد گاز، مشترکان را گاز گرفت" اما واقعيت اين است که دستکم در فضاي رسانه اي کرج جمله هاي مستند به قبض برق و گاز مطرح مي شود که بسيار شنيدني است.

مدير يک نشريه محلي در کرج مي گويد قيمت برق اين دوره ما چهار برابر شده و آن ديگري مي گويد قبض گاز اين دفعه ما هفت برابر دفعه هاي پيش است و يکي ديگر از رسانه ها مي گويد اينجور که پيش ميره مثل اينکه بايد کرکره را بکشيم پايين.

چرا راه دور بريم همين دفتر خودمان از زماني که اولين قبضهاي گاز و برق بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها صادر و به دست مان رسيد يک جمله دو کلمه اي زياد در تحريريه شنيده مي شود و آن اين است که خاموش کن.

شايد شبيه يک شوخي باشد اما برو بچه هاي تحريريه اسم مدير داخلي دفتر را گذاشته اند بابا برقي چون مدام در حال خاموش کردن به گفته خودش لامپهاي اضافي است همين ديروز بود که هواي کرج ابري بود يکي از بچه ها به شوخي گفت آقاي مدير نور کم است اجازه مي دين چراغ را روشن کنيم.

اگر از اين طنزها و شوخي ها بگذريم يک واقعيت را نمي توانيم انکار کنيم و آن اين است که با افزايش قيمت آب وبرق و گاز، واحدها و نهادهاي فرهنگي بخصوص آنهايي که به صورت خصوصي اداره مي شوند و هيچ ممر درآمد و کمک مستمري ندارند به شدت دچار مشکل شده اند.

بي شک يکي از هدفهاي اصلي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها دست يابي به عدالت نسبي است در حالي که پرداخت هزينه هاي افزايش يافته آب و برق و گاز توسط واحدهاي تجاري و اقتصادي آنهم به صورت يکسان با نهادهاي فرهنگي از جمله نشريه ها و رسانه ها چندان با اين هدف همخواني ندارد.

جاي تعجب ندارد وقتي که هزينه هاي مستمر يک رسانه و نشريه همچون برق و گاز در کنار ديگر هزينه ها از جمله حمل و نقل و مواد اوليه مثل کاغذ و تجهيزات نرم افزاري به همراه بالارفتن دستمزد کارکنان به يکباره با افزايش چند برابري مواجه مي شود طبيعي است که مالک و يا مدير اين نشريه و رسانه از ادامه کار صرف نظر کند.

بنابراين اگر تعطيلي يک رسانه و نشريه را صرفنظر از آثار و نقش اطلاع رساني آن در نظر بگيريم حداقل نتيجه اين کار مي تواند اضافه شدن چند يا چندين نفر به جمع بيکاران باشد که اين هم با هدفهاي پيش بيني شده براي توسعه اشتغال همخواني ندارد.

به هر حال اکنون ديگر آن جراحي بزرگ انجام شده و بايد در حد امکان تا مي توانيم جلوي پيامدهاي منفي آن را بگيريم که در خصوص نهادها و واحدهاي فرهنگي مثل نشريه ها و رسانه هاي بخش خصوصي، برخي دستگاههاي اجرايي از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و يا حتي استانداري مي توانند در اين زمينه بسيار اثرگذار باشند.

به عنوان نمونه شايد بشود راجع به اين پيشنهاد که در مورد تعرفه هاي برق و گاز و آب واحدها و نهادهاي فرهنگي اعم از آموزشي ، هنري و رسانه اي و ... تجديد نظر شود، فکر کرد.

به عبارتي اين امکان وجود دارد که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خودمان البرز در يک هماهنگي نزديک با دستگاههاي خدمات رسان مثل آب و برق و گاز بتواند به نحوي نهادهاي فرهنگي و بطور خاص رسانه ها را مور حمايت قرار دهد.

بي ترديد تمام رسانه هاي فعال در استان داراي سابقه فعاليت در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي هستند بنابراين اين اداره کل مي تواند با بررسيهاي لازم و طبق يک روند قانوني اينگونه نهادها يعني رسانه هاي شناسنامه دار را به دستگاههاي خدمات رسان معرفي کند تا آنها نيز در حد توان و امکان تفاوتي بين تعرفه هاي تجاري وفرهنگي قايل شوند.

علاوه براين نه تنها اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامي بلکه عالي ترين مرجع تصميم گيري در استان يعني استاندار البرز نيز مي تواند حتي به صورت موردي با بسته هاي حمايتي که اين روزها بسيار باب شده است رسانه هاي استان را مورد حمايت قرار دهند تا شاهد تعطيلي يکي پس از ديگري آنها نباشيم.

آرزوي دور از دسترسي نيست که در يکي از روزهاي آينده با دعوت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، اهالي خبر و رسانه استان البرز که شمارشان هم از 30 دفتر و نمايندگي تجاوز نمي کند دورهم جمع شده و براي ادامه فعاليت و بهره مندي از بسته حمايتي احتمالي توسط مديران ارشد استان با يکديگر گفت و گو وتبادل نظر مي کنند، دنيا چه ديدي شايد ديگر اداره کل هاي ارشاد در ساير استانها از اينگونه کارهاي نيک انجام دادند.

به گزارش شبکه خبري کرج ، از نمايندگي روزنامه هاي کثيرالانتشار در استان البرز گفتيم اين را هم اضافه کنيم که مخارج از جمله هزينه هاي آب و برق و گاز آنها در حالي به شدت افزايش يافته که ريالي به درآمدشان اضافه نشده و آنها مجبورند همان رقم پيشين وحتي بيشتر را به روزنامه متبوع خود بپردازند وبه قول يکي از اين نمايندگي ها با اين وضعيت پيش آمده ديگر امکان ادامه فعاليت وجود ندارد.

راستي تا يادم نرفته بگويم که با همه سختگيريهاي مدير داخلي دفتر خودمان که راه به راه مي گويد لامپ اضافي خاموش، اين بار که قبض برق دفتر آمد با ديدن رقم آن گفت اي بابا اين هم که پنج برابر دفعه پيشه اگر صرفه جويي و پيشگيري نمي کرديم چي مي شد و بعد هم رو به مدير دفتر پيشنهاد کرد: آقا بهتر نيست دورکاري کنيم.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 1774

کليد واژه ها :
البرز,گلايه از تعرفه هاي يکسان براي واحدهاي,تجاري و فرهنگي در کرج,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
???? ?? ???????? :
?????? ???? ??? ??????????? ???? ?? ????? ???????????????? ???????? ???? ??????? ??????? ???? ???????
موافق [0]  -  مخالف [0]
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني