کد خبر :1699 |  زمان مخابره:  ۱۳۹۰/۲/۴  ۱۹:۳۹
بجای طرح پارکبان در کرج صورت مساله پاک شد

شبکه خبری کرج ، اگر دقت کرده باشیم یک جمله در میان مردم طی سالهای اخیر کاربرد زیادی پیدا کرده و آن این است که "وقتی نمی توانی مساله را حل کنی ، راحترین راه پاک کردن صورت مساله است " و این شاید مصداق دقیقی از اجرای طرح پارکبان در کلانشهر کرج باشد.

این طرح سال گذشته در مناطق پرترافیک و مرکزی کلانشهر کرج به صورت آزمایشی به مورد اجرا گذاشته شد و گویا پس از چند بار اجرا و توقف ، اصل موضوع یعنی طرح پارکبان به فراموشی سپرده شد.

واقعیت انکار ناپذیر این است که تمام کلانشهر ها به دلیل ازدیاد خودرو و محدویت در زمینه پارکینیگ ناگزیر از اجرای طرح پارکبان هستند بویژه اینکه این طرح در دیگر شهرها از جمله تهران اجرا شده و نتایج بسیار خوبی در پی داشته است.

اکنون اگر بخواهیم پرونده طرح پارکبان در کلانشهر کرج را بازخوانی کنیم به گمانم بازهم تا حدودی از اصل موضوع غافل شده ایم گرچه کشمکش در مورد اجرای این طرح در سال گذشته از موافقت و مخالفت شورای شهر گرفته تا تخلف پیمانکار مجری طرح ، به اندازه خود سر و صدا کرد اما اینک سووال این است که بالاخره طرح پارکبان کی و چه موقع در پایتخت ایران کوچک یا همان کلانشهر کرج اجرا می شود؟

حال برای پاسخ به این سووال بد نیست نگاهی به طیف موافقان و مخالفان اجرای این طرح در کرج بیاندازیم که بی تردید نخستین نهادی که از ذهن خطور می کند شهرداری است.

راستش عاقلانه و منطقی به نظر نمی رسد که شهرداری را در زمره مخالفان اجرای این طرح قرار دهیم بخصوص اینکه آقازاده شهردار کرج اجرای طرح پارکبان با نظرداشت تمام موانع و مشکلات و ایجاد هماهنگی های لازم در سال جاری مورد تاکید قرار داده است به عبارتی این طرح را لازم الاجرا دانسته است.

حکم عقل و منطق هم همین است شهرداری چرا باید از یک درآمد پایدار و از سوی دیگر به نوعی ایجاد اشتغال چشم پوشی کند هرچند باید نقطه پایانی بر حرف و حدیثهایی که در مورد اجرای این طرح بین شورای شهر و مجری طرح رخ داده بود، گذاشته شود.

از طرفی بی شک راهنمایی و رانندگی نیز چون از اجرای این طرح و نظم ناشی از آن منتفع می شود بنابراین همچون گذشته بطور جدی پای کار خواهد بود پس می ماند طیف مخالفان اجرای این طرح.

بی گمان بسیاری از شهروندان با این نظر موافق هستند که اکنون پارک کردن خودرو در مقابل مغازه ها و برخی فروشگاهها بخصوص در مناطق شلوغ و مرکزی شهر کرج به یک معضل بدل شده تا جایی که بارها شاهد مشاجره لفظی و حتی در مواردی درگیری بین دارندگان خودرو و صاحبان این مغازه ها بوده ایم.

به زبان ساده صاحبان این مغازه ها یا خودرو شخصی خود را در مقابل مغازه پارک می کنند و در مواقع دیگر نیز موانعی از جمله طناب و صندلی شکسته بجای آن قرار می دهند و حتی حاضرند با هر کس دیگر که قصد پارک خودرو در این مکانها را داشته باشد در حد کتک کاری و حتی بیشتر پیش بروند گویی خیابان و پیاده روها هم جز ملک صاحب مغازه است.

حال چنانچه طرح پارکبان اجرا شود که به عقیده کارشناسان باید اجرا شود صاحبان اینگونه مغازه ها و فروشگاهها اول اینکه دیگر نمی توانند موانعی در محل پارک مقابل مغازها قرار دهند و از طرفی مجبورند رقم قابل توجهی برای پارک خودروهای شخصی خود در ساعتهای طولانی بپردازند و این خود می تواند ضمن ایجاد نظم انضباط ، از قانون شکنی و تضییع حقوق دیگر شهروندان توسط مغازه داران زیاده خواه و متخلف جلوگیری کند.

اما طیف اصلی در این میان، شهروندان کرج هستند که اجرای هرگونه طرح مدیریت شهری با مبنای موافقت و مخالفت و به عبارتی نارضایتی و رضایتمندی آنان باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

واقع قضیه این است که اگر طرح پارکبان در سال گذشته کمی حساب شده تر و هماهنگ تر اجرا می شد و به آن موانع و مشکلاتی که مایل به بازگویی آنها نیستیم برنمی خورد بدون شک با استقبال شهروندان و عبارت دقیقتر دارندگان خودرو در کرج مواجه می شد.

اجازه بدهید کمی موضوع را با طرح یک سوال ساده کنیم آیا یک شهروند کرجی دارنده خودرو برای یک تا دو ساعتی که در مرکز شهر کار دارد حاضر به پرداخت یک رقم معقول برای یافتن محل پارک خودرو نیست؟ جواب بسیار ساده تر است.

این شهروند وقتی که می بیند برای یافتن یک محل پارک چندین بار باید یک خیابان شلوغ را دور بزند و آخر هم در محلی بسیار دورتر از آنجایی که مایل است پارک کند طبیعی است که پاسخش به این سووال آری است.

از سوی دیگر اگر چنانچه به صورت ضابطه مند به این شهروند اطمینان داده شود که با پرداخت این رقم معقول نه تنها جای پارک پیدا کرده بلکه احتمال سرقت و بخصوص سرقت لوازم داخل خودرو اش نیز در حد بسیار زیادی از بین خواهد رفت،

شک نکنیم که همه دارندگان خودرو از اجرای طرح پارکبان استقبال خواهند کرد.

شاید بهترین نمونه برای مستند کردن این موضوع اظهار نظر مسوولان ذیربط است که در طول اجرای نصف و نیمه طرح پارکبان طی سال گذشته در کرج از زبان آنان اعلام شد که آمار سرقت خودرو و بخصوص لوازم داخل آن کاهش یافته است.

حال در یک جمع بندی اگر بخواهیم بجای پاک کردن صورت مساله نگاهی دیگر بار به طرح پارکبان در کلانشهر داشته باشیم، می بینیم که اجرای آن تامین کننده منافع همگانی است چه اینکه با اجرای این طرح نه تنها شهرداری و راهنمایی و رانندگی و ... دیگر دستگاههای اجرایی منتفع می شوند بلکه از همه اینها مهمتر رضایت شهروندان شریف کلانشهر کرج فراهم خواهد شد.

شرایط موجود نشان می دهد همه اعم از کارشناسان و دست اندرکاران امور شهری و شهروندان معتقدند که اجرا و رعایت قوانین طرح پارکبان در کلانشهر کرج اجتناب ناپذیر است لیکن یک نکته ظریف و کلیدی در این میان به چشم می خورد و آن واژه " رقم معقول" است که در جای جای این مطلب به آن اشاره شده است.

اینکه مسوولان شهری باید با بکارگیری نیروی متخصص و کارشناس هر طرحی و از جمله طرح پارکبان را با هماهنگی های کافی و در نظر گرفتن فوت و فن های لازم انجام دهند شکی در آن نیست، اما تعیین نرخ برای یک ساعت توقف و یا پارک خودرو در محلهای خاص موضوعی است که بیش از پیش باید مورد دقت و توجه قرار گیرد.

شبکه خبری کرج به عنوان یک رسانه در یک بررسی کلی و گفت و گو با برخی شهروندان بدون اینکه بخواهد رقم دقیق و خاصی را در این زمینه مطرح کند بر این باور است که این نرخ باید حتی الامکان و تا جای ممکن کم باشد تا با استقبال همگانی روبرو شود.

به بیان دیگر رقم معقول برای ساعت اولیه پارک خودروها در محلهای خاص رقمی است که حتی اگر فقط هزینه و یا دستمزد پارکبانها را تامین کند، کفایت می کند و می تواند این طرح لازم الاجرا را به مقصود اصلی که همانا نظم و نسق در امور ترافیکی و رفاه شهروندان کرجی است، برساند.

تا از قلم نیفتاده این را هم اضافه کنیم که شبکه خبری کرج از هرگونه اظهار نظر و ارایه طریق از سوی کارشناسان و عموم مردم برای اجرای طرحهای مدیریت شهری و از جمله طرح پارکبان استقبال می کند تا باهم راهی برای بهتر زیستن بیابیم.

انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 1699

کليد واژه ها :
کلانشهر کرج,بجاي طرح پارکبان در کرج,صورت مساله پاک شد,

 
 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني