کد خبر :16 |  زمان مخابره:  ۱۳۸۹/۳/۸  ۱۶:۱۹
قیمت خرید برگ سبز چای، افزایش می‌یابد

تهران - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان از تعیین قیمت جدید برگ سبز چای خبرداد و گفت: قیمت برگ سبز درجه یک و دو به ترتیب شش هزار و 400 و سه هزار و 200 ریال کارشناسی شده است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اعزامی ایرنا به استان گیلان، "اردشیر روحی ماسوله" در حاشیه بازدید از شرکت کشت و صنعت پرشیا در جمع خبرنگاران، افزود: قیمت جدید برگ سبز چای در کارگروه کاربردی این بخش به ریاست استاندار گیلان تعیین شده و در جلسه خرداد ماه جاری با "محمد رضا رحیمی" معاون اول رئیس جمهوری، به تصویب می‌رسد.
وی ادامه داد: در صورت تصویب این قیمت، چایکارنی که چای بهاره خود را تحویل دادند نیز، مابه‌التفاوت قیمت جدید و قدیم فروش چای را دریافت می‌کنند.
روحی ماسوله، اظهار داشت: هنوز هیچکدام از چایکارانی که برگ سبز بهاره خود را تحول دادند وجهی دریافت نکردند.
وی، کاهش هزینه‌های تولید را یکی از راهکار های افزایش رقابت پذیری محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: به دنبال این موضوع، محصولات با قیمت ارزان تر به فروش می‌رسند و مصرف کننده داخلی نیز به خرید محصولات خارجی گرایش پیدا نمی‌کند.
روحی ماسوله از افزایش کیفیت چای کشور در سال جاری خبر داد و اظهار داشت: امسال برای نخستین بار 95 درصد چای درجه یک عرضه می‌شود که این میزان در سال‌های گذشته تنها 45 درصد برگ سبزها بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، میزان تولید برگ سبز چای در سال جاری را 180 هزار تن ذکر کرد و گفت: اکثر این محصولات از کیفیت مناسبی برخوردار خواهند بود.
وی در خصوص چای سنواتی موجود در انبارها، گفت: بدنبال بررسی ها و آزمایش‌های انجام شده، چای‌های سنواتی موجود، قابلیت تولید نوشابه را دارند و در دو کارخانه کرج و استان مرکزی، فرآوری می‌شوند.
روحی ماسوله تصریح کرد: هم اکنون کارخانه کرج درخواست 500 تن چای سنواتی کرده است که پس از ارائه وثیقه، میزان چای درخواستی تحویل این کارخانه می شود.
وی، میزان چای سنواتی موجود در انبارها را 40 هزار تن اعلام کرد و افزود: این چای ها از سال 82 تاکنون در انبارها موجود است و تمام این میزان، قابلیت فرآوری دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، اظهار داشت: تمام چای‌های تولیدی سالهای 86 و 87 به فروش رسیده است.
وی در خصوص احیای سازمان چای کشور، گفت: موفقیت در احیای این سازمان، می تواند مشکلات صنعت چای کشور را رفع کند.
روحی ماسوله در خصوص طرح احیای ابریشم، گفت: دو میلیارد ریال اعتبار به منظور احیای ابریشم به تصویب رسیده است که بدنبال آن باید طی پنج سال آینده سه میلیون و 500 هزار قلمه توت، ایجاد شود.
وی ادامه داد: از محل اعتبارات تصویب شده برای این طرح، 350 هزار اصله نهال توت تولید می‌شود و به صورت رایگان در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان همچنین از توزیع 30 هزار جعبه نوقان در بین تولیدکنندگان ابریشم خبر داد.
وی اظهار داشت: در صورتی که بخواهیم صنعت ابریشم در کشور احیا شود، باید واردات این محصول را بدرستی مدیریت کنیم.
روحی ماسوله، افزود: ابریشم از نظر اقتصادی به کشاورزان برای ادامه زندگی و تامین نیازهایشان تا دستیابی به برداشت محصولات عمده کمک می‌کند که واردات بی رویه این محصول نیز مشکلاتی برای تولید کنندگان این محصول ایجاد کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، در مورد میزان برنج تولیدی استان، گفت: در سال گذشته با وجود خشکسالی‌ها، تولید برنج به یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک رسید که از آن 750 هزار تن برنج سفید تولید شد و امسال نیز پیش بینی می‌شود یک میلیون و 150 هزار تن شلتوک تولید شود.
وی از تولید "لاین امیدبخش برنج" در سال گذشته خبر داد و افزود: این محصول بطور آزمایشی در برخی شالیزارها کشت و حدود 5/9 تن در هکتار محصول از این رقم برداشت شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، افزود: این در حالی است که تولید متوسط برنج "علی‌کاظمی" و "هاشمی" حدود 5/2 تا 4 تن در هکتار بوده است.
روحی افزود: در صورت دستیابی به تولید انبوه این لاین، ظرف دو سال کشور می‌تواند به خودکفایی در تولید برنج دست پیدا کند.
وی اضافه کرد: میزان نیاز کشور به برنج 500 هزار تن در سال است، در حالی که تنها در سال گذشته، یک میلیون و 200 هزار تن برنج وارد کشور شده است.


انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 16

کليد واژه ها :
قيمت خريد,افزايش مي‌يابد,برگ سبز چاي،,

 
 
 
 
نام و نام خانوادگی:
 
پست الکترونیک:
   
نظر شما:
 

 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه خبري کرج مي باشدواستفاده از مطالب باذکر منبع بلامانع است.
هايپر مديا مرکز جامع خدمات رسانه ها / نگارش اطلاع رساني