فرم ارسال خبر

نام و نام خانوادگي  
آدرس پست الکترونيکي شما  
آدرس پست الکترونيکي دوست شما  
توضيحات  
 کد خبر : 5720 / زمان مخابره خبر :۱۳۹۶/۵/۱۹ ۲۲:۱۹

ضیافت روز خبرنگار به همت فرش ورزا:

این نقادی است یا ناسپاسی

هفدهم امرداد سال 1377 همان روزی است که نیروهای جنایتکار طالبان با حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان، محمود صارمی خبرنگار و مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف را به همراه چند دیپلمات ایران به شهادت رساندند و از آن پس، این روز به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد.


مجید کرمی که همواره در کارهای خیر انساندوستانه و خداپسندانه پیشگام بوده و سالهاست که ریاست انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان البرز را نیز برعهده دارد، به اذعان اکثر قریب به اتفاق شرکت کنندگان در این آیین، او برای هرچه باشکوهتر، متفاوت تر و متنوع تر برگزار شدن این جشن، هرچه از دستش برمی آمد، انجام داد که تامین و پرداخت کل هزینه های به نسبت سنگین این ضیافت از آن جمله است.


براین اساس علاوه بر دعوت از عموم اصحاب رسانه استان البرز و شماری از خبرنگاران استان تهران، حضور چند تن از هنرمندان و بزرگان سینما و فرهنگ، از جمله جمشید مشایخی، داریوش ارجمند و مرجانه گلچین و ... توام با موسیقی و خواندن ترانه توسط امیر تاجیک از خوانندگان معروف و سرود ای جاودان البرز با صدای مجید تکلو، فضای شاد و پرشوری را برای شرکت کنندگان در این جشن ایجاد کرد.


ناگفته نماند اجرای این ضیافت را کاظم احمدزاده و علی ضیا از مجریان صدا و سیما برعهده داشتند که ایراد سخن و بیان خاطره توسط برخی هنرمندان از جمله مشایخی و ارجمند، همراه با برنامه های شاد و طنزآمیز، به جذابیت و شور و حال این آیین بیش از پیش افزود.


همچنین از شماری پیشکسوتان عرصه خبر و اطلاع رسانی استان البرز از جمله محمود حیدری، اباصلت عابد، مهدی کریمایی، تقی حسنی، منوچهر عبادی، یحیی اکبری، اکبر حیدری، رضا عباسزاده ، عبدالرحمن کمالی، علیرضا ریحانی، شکرالله مردانه، ناهید ختائی و ... با دعوت از تک تک آنها به روی سن و دریافت لوح تقدیر خود از دست مسوولان و هنرمندان، مورد تجلیل و تکریم قرار گرفتند.


اهدا لوح تقدیر همراه با یک قطعه تابلو فرش به هر یک از اهالی رسانه استان البرز حاضر در این آیین، پایان بخش این ضیافت به مناسبت روز خبرنگار بود که تا نیمه شب ادامه داشت، ضمن اینکه طبق هماهنگی های صورت گرفته، قسمتهایی از این آیین به مدت حدود 20 دقیقه از شبکه سه سیما نیز پخش شد.


باری، اینها خلاصه و چکیده ای از برنامه ها و آیین جشنی برای گرامیداشت روز خبرنگار در استان البرز بود که مجید کرمی مالک و مدیر فرش وزرا و از فعالان موفق اقتصادی، با هزینه شخصی و به احترام و قدردانی از فعالان عرصه خبر و خبررسانی استان، به نحو مطلوب و شایسته ای آن را برگزار کرد.


ادعای بی احترامی به اصحاب رسانه استان البرز


این در حالی است که خبرگزاری تسنیم در استان البرز، تنها رسانه ای بود که در انتقاد به آنچه بی احترامی به اصحاب رسانه استان البرز می نامید، با انتشار خبری در چند پاراگراف، مدعی ناراحتی و ترک خبرنگاران از این آیین شد، البته گویا از میان دهها رسانه استان فقط یک شاید هم دو پایگاه خبری آنهم در فضای مجازی مبادرت به بازنشر این ادعای تسنیم کردند.


واقعیت این است که هیچ تمایلی برای ورود به اینگونه خبرهای مبتدی و جهت دار نداشته و ندارم، اما با مشاهده این خبر، احساس کردم به عنوان کسی که بیش از دو دهه در این حرفه آنهم در دیار کرج و استان البرز فعال بوده ام، لازم است به برخی همکاران توصیه و سفارش کنم که از این همه اصرار به دیدن نیمه خالی لیوان، پرهیز کنند.


ابتدا یادآوری کنم که با توجه به آمادگی و ابراز محبت جناب آقای کرمی مبنی بر برگزاری آیین بزرگداشت روز خبرنگار، همراه با جناب آقای عباس زاده رییس خانه مطبوعات استان البرز و از دوستان و همکاران دیر و دور و از فعالان پرسابقه این حرفه، تلاشهای زیادی برای تحقق این هدف صورت گرفت و قرار شد که از اهالی رسانه برای حضور در این آیین دعوت کنیم که در اینجا لازم است از زحمات خانم فرزانه سید اسحاقی دبیر هیات مدیره خانه مطبوعات که همواره مورد وثوق اهالی رسانه بوده و مثل همیشه خوشرو و مهربان جهت انجام این دعوتها نهایت همکاری را داشتند، صمیمانه قدردانی کنم.و اما همکاران تسنیم در استان البرز، آیا می توانید توضیح دهید که درج روتیتری مبنی بر اینکه خبرنگاران نشست روز خبرنگار فرش وزرا را ترک کردند، چقدر با واقعیت همخوانی دارد؟ انصافا چند نفر به هر دلیل ممکن برای خودشان، محل این جشن را ترک کردند، آیا تعدادشان از انگشتان دو دست بیشتر بود؟ هرچند که چند نفر از آنها هم دوباره به این ضیافت بازگشتند و تا آخر هم تشریف داشتند، ضمن اینکه شما چنین وانمود کرده اید که گویا کل خبرنگاران نشست را ترک کردند، این درحالی است که اگر قدری انصاف داشتید و اصول اولیه خبرنویسی را رعایت می کردید، دستکم باید چند نفر یا مثلا شماری از خبرنگاران را به این پیشوند و قبل از کلمه خبرنگاران در روتیتر اضافه می کردید.


صداقت و صحت مگر از اصول اولیه حرفه خبرنگاری نیست


بگذریم، مگر صداقت و صحت از اصول اولیه و اخلاقی حرفه خبرنگاری نیست که در تیتر مدعی شده اید، بی ‌احترامی "اسپانسر کنسرت‌ها" به اصحاب رسانه در حضور سرپرست ارشاد البرز، حال اگر بی احترامی مورد ادعای شما را نادیده بگیریم، ایا آقای مجید کرمی مالک و مدیر فرش وزرا تا کنون چند کنسرت برگزار کرده اند که ما از آن بی خبریم، البته شاید هم برنامه های گلریزان ایشان را که هر از گاهی برای کمک به بیماران کلیوی برگزار می کند، شما آن را به حساب برگزاری کنسرت می گذارید.


از طرفی آیا بهتر نیست کمی صادق باشیم، به این معنی که در ادامه تیتر اضافه کرده اید " در حضور سرپرست ارشاد البرز" این به چه معنی است؟ مگر شخص جناب آقای خیلدار به خبرنگار شما یعنی خبرگزاری تسنیم نگفته است که در آخرین لحظه متوجه برگزاری این مراسم شده و به احترام اهالی رسانه خود را به محل این بزرگداشت رسانده است، واقعا گیرم که شما به درست یا نادرست و به هر دلیل از برگزار کننده این ضیافت دلخور باشید، چرا جناب خیلدار را وارد این ماجرای ساختگی می کنید؟عذرخواهی جناب خیلدار نشانه بزرگواری و مناعت طبع اوست


به راستی که کلمات قادر به توضیح رفتار غیرحرفه ای شما نیست، چراکه وقتی جناب خیلدار در جایگاه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در پاسخ به پرسش جهت دار خبرنگار شما آنقدر بزرگواری و مناعت طبع به خرج می دهد که با تاکید بر قید اگر، اعلام می کند اگر در این مراسم به تعدادی از خبرنگاران توهین و بی‌احترامی شده، بنده از آنها عذرخواهی می‌کنم، حال من هم با همین قید می گویم، اگر جای خبرنگار، دبیر و سردبیر و ... تسنیم استان البرز بودم، بار منفی و هدفدار این خبر را به حضور جناب خیلدار در این آیین وصل نمی کردم.


با این حال شما برادران تسنیم در استان البرز به این هم بسنده نکرده و سعی کرده اید، پای جناب آقای عباس زاده رییس خانه مطبوعات استان را نیز به این خبر ساختگی باز کنید، آنجا که به نوشته خودتان و با کشف یک نکته مهم از این مراسم، ادعا کرده اید که این دو نفر یعنی آقایان خیلدار و عباس زاده حضور داشتند و هیچ اعتراضی نکردند،، به راستی انتظار داشتید که بخاطر آن چند نفر که از محل جشن خارج شدند و چندتایی هم از آنها بازگشتند، این دو نفر باید این ضیافت را با آن انبوه جمعیت تعطیل می کردند!


عزیزان نکته سنج بد نیست بدانید برغم تمایل و آمادگی جناب آقای کرمی برای برگزاری روز بزرگداشت خبرنگار، بطور خاص شخص آقای عباس زاده چقدر وقت برای هماهنگی گذاشتند و موضوع را پیگیری کردند تا اینکه این ضیافت با چنین جمعیتی برگزار شد.


البته نحوه تنظیم این خبر از اشراف کامل و حرفه ای بودن شما در کار رسانه حکایت دارد، اما برادران عزیز تسنیم، سر کلاس های خبر به ما یاد داده اند که در میان شش عنصر خبر، اهمیت چرایی آن بیش از دیگر عناصر خبر است، هرچند این قاعده عمومیت ندارد، ولی پرسش اینجاست که شما مدام و چندین بار در این خبر چند پاراگرافی از زیرپا گذاشتن شان و احترام اصحاب رسانه سخن گفته اید، درحالی که اساسا معلوم نیست این شان و حرمت چرا و چگونه زیرپا گذاشته شده است.


به عنوان مثال ادعا کرده اید، نحوه برخورد عوامل مراسم در اواسط برنامه و شکل تجلیل از خبرنگاران به قدری زشت و همراه با زیرپا گذاشتن شان خبرنگاران بود که تصمیم گرفتیم جلسه را ترک کنیم، واقعا دست مریزاد که شما این قدر برای شان و حرمت خبرنگاران ارزش قائلید، اما کاش اندکی در مورد آن همه زشتی برای مخاطبان خود توضیح می دادید.


خلاصه عزیزان، گرچه در چند پاراگراف اول این مطلب و در تشریح ضیافت آن شب، ما تلاش کردیم واقعیت را منعکس کنیم، اما به هیچ وجه ادعا نکرده و نمی کنیم که چنین جشن و آیینی با حدود 400 تا 500 نفر میهمان، بدون کوچکترین عیب و نقص برگزار شد، بنابراین شایسته این است که شما هم بجای انتقادهای بی مبنا و جهت دار، خبر یا گزارش خبری یا به قولی تحلیل، راهکارهای بهتر برای برگزاری اینگونه آیین ها ارایه دهید.راستی به غیر از تیتر خبر که عبارت "اسپانسر کنسرت ها" را به فرش وزرا نسبت داده اید، در انتهای خبر هم آورده اید، "فرش وزرا" که اخیرا در حوزه حمایت از کنسرت‌ها و برنامه‌های این‌چنینی فعال شده باید توضیح دهد که چرا خبرنگاران را به چنین مجلسی دعوت کرده است!


اول اینکه آقای کرمی و فرش وزرا نباید پاسخ این پرسش شما را بدهد چون خیلی ها اهالی رسانه را دعوت می کنند، این خود اصحاب رسانه هستند و مجموعه متبوع آنها هستند که چنین دعوتی را بپذیرند یا نه، دوم هم اینکه زمان زیادی یعنی چند سال بیشتر نیست که تسنیم فعالیت خود را در استان البرز آغاز کرده است، لیکن برغم کوتاه بودن عمر این رسانه در البرز، هر سال دستکم یک بار به نشست انجمن بیماران کلیوی به ریاست جناب آقای مجید کرمی دعوت شده و ضمن میل کردن اطعمه و اشربه، هدیه اعم از کارت هدیه یا تابلو فرش نیز دریافت کرده اید، همانگونه که برغم ابراز نارضایتی و انتشار این خبر جهت دار، در ضیافت بزرگداشت روز خبرنگار امسال نیز که برای اولین بار توسط آقای کرمی و با پیگیری و رایزنی های مستمر رییس خانه مطبوعات استان صورت گرفت، تا پایان این جشن ماندید و مثل بقیه هدیه تابلو فرش خود را نیز تحویل گرفتید.


درخواست کارت شناسایی در ضیافت روز خبرنگار بخاطر پیشگیری از بی نظمی بوده است


راستی تا یادم نرفته نکته دیگری را که راجع به برگزاری جشن روز خبرنگار به همت فرش وزرا مطرح شده را یادآوری و این توضیح را بدهم، چراکه برخی مدعی شدند که درخواست کارت شناسایی نوعی بی ادبی و بی احترامی به خبرنگاران و اهالی رسانه بوده است.ببینید دوستان گرامی، از آنجا که شمار میهمانان این ضیافت بسیار زیاد بود و غیر از اهالی رسانه دیگرانی هم در این جشن حضور داشتند، لاجرم برای دادن هدیه به نحوی باید نظم و انضباط برقرار می شد، لذا درخواست کارت فقط به منظور جلوگیری از اختلال و به هم ریختگی صورت گرفت و همانگونه که خود شاهد بودید باوجود همه تلاشها بازهم برای دریافت هدیه شلوغی و ازدحام ایجاد شد، به قول آقایی که مامور و مسوول تقاضای نشان دادن کارتهای شناسایی بود، اگر اینکار صورت نمی گرفت، ممکن بود برخی ها دوبار هدیه دریافت کنند و برخی دیگر که استحقاق دریافت هدیه را داشتند، موفق به دریافت نشوند.


علی ایحال برادران تسنیم در استان البرز این چند سطر خبر به قدری یک طرفه، جهت دار، بدمعنی و بی معنی و در نگاهی بدبینانه دارای ابعاد غیرحرفه ای و دون شان اهالی رسانه است که همچنان می توان از جنبه های مختلف به کنکاش آن پرداخت، اما ما دیگر به همین مقدار بسنده می کنیم، ولی باید تاکید و یادآوری کنیم که به زعم ما یکی از هنرهای این حرفه جذب حداکثری است، به این معنی که اگر امسال جناب آقای کرمی آنهم از بخش خصوصی پیشقدم شد و این ضیافت آبرومندانه را برپا کرد، باید کاری کنیم که بقیه هم اقدام مشابه ای انجام دهند.


و ختم کلام این مطلب که برخلاف میل باطنی خیلی خیلی طولانی شد، نقد و انتقاد انهم از نوع سازنده اش بسیار خوب، مطلوب و بجاست، اما به خودم، خودمان و همه اهالی دلسوز و زحمتکش رسانه در استان البرز توصیه می کنم، حد و مرز بین انتقاد سازنده و انتقاد مخرب بسیار نازک و ظریف است، مبادا خواسته یا ناخواسته آنچنان دچار کبر و غرور شویم که یادمان برود، افتخار کار در حرفه ای را داریم که دارای وجهه اجتماعی با ارزشی است، پس قدر خودمان و کارمان را بدانیم و بجای نقادی دچار ناسپاسی شویم.


منصور جمشیدی


انتهاي خبر //  شبکه خبری کرج  ::::  کد خبر 5720